Nowe badanie powiązało drugą pandemię dżumy, znaną jako czarna śmierć, ze zmianami w ludzkim mikrobiomie jamy ustnej.
Badania sugerują, że długoterminowe konsekwencje dżumy mogą sięgać daleko poza to, co początkowo rozumieliśmy i mogą kształtować naszą obecną walkę z chorobami przewlekłymi.
„W ostatnich dziesięcioleciach częstość występowania chorób przewlekłych i niezakaźnych gwałtownie wzrosła, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych. Chociaż kilka badań wskazuje na wpływ mikrobiomu na ten trend, niewiele z nich badało historię ewolucji mikrobiomu przemysłowego” – napisali autorzy badania.
Czarna śmierć
Druga pandemia dżumy była katastrofalnym wydarzeniem, które miało miejsce w połowie XIV wieku i spowodowało śmierć od 30 do 60 procent populacji Europy.
Konsekwencje tego masowego zdarzenia śmiertelnego są dobrze udokumentowane, ale z niedawnego badania wynika, że: Stan Pensylwania Uniwersytet w Adelajdzie rzuca nowe światło na dziedzictwo czarnej śmierci.
Współczesne mikrobiomy
Naukowcy odkryli, że dżuma może być powiązana ze zmianą składu mikrobiomu jamy ustnej człowieka wynikającą ze zmian w diecie i higienie.
Profesor Laura Weirich, współautorka badania, stwierdziła: „Nowe mikrobiomy są powiązane z szeroką gamą chorób przewlekłych, w tym otyłością, chorobami układu krążenia i złym stanem zdrowia psychicznego”. „Odkrycie pochodzenia tych społeczności drobnoustrojów może pomóc w zrozumieniu tych chorób i leczeniu ich”.
Według profesora Weiricha uważa się, że zmiany w diecie miały wpływ na ewolucję mikrobiomu jamy ustnej na przestrzeni czasu, jednak w niewielu badaniach bezpośrednio analizowano historię ludzkiego mikrobiomu jamy ustnej w pojedynczej populacji.
Zła strategia
Weirich zauważył, że w niektórych badaniach wykorzystano mikrobiomy rdzennej ludności prowadzącej tradycyjny tryb życia na własne potrzeby jako alternatywę dla mikrobiomów ludów przedindustrialnych.
Jednak Weirich stwierdził, że ta strategia jest błędna, ponieważ współczesne populacje mogą nie mieć mikrobiomów, które dokładnie odzwierciedlają mikrobiomy przodków ludów uprzemysłowionych.
„To badanie nakłada niepotrzebne obowiązki i obowiązki na społeczności tubylcze, aby uczestniczyły w badaniach nad mikrobiomem, ponieważ korzyści z tych badań mogą nie służyć bezpośrednio ludności tubylczej”.
pełna analiza
Zespół zbadał kamień nazębny od 235 osób z okresu od 2200 p.n.e. do 1853 r. na 27 stanowiskach archeologicznych w Anglii i Szkocji.
Naukowcy zidentyfikowali 954 gatunki drobnoustrojów, które można podzielić na dwie odrębne społeczności bakteryjne: jedną zdominowaną przez paciorkowce, powszechne we współczesnych społeczeństwach uprzemysłowionych, i drugą zdominowaną przez Methanobrevibacter, który jest obecnie na skraju wyginięcia u zdrowych ludzi uprzemysłowionych.
Efekt odżywczy
Zespół badawczy zbadał, w jaki sposób zmiany w diecie, być może po czarnej śmierci, mogą wpłynąć na te zmiany mikrobiologiczne.
Eksperci ustalili, że grupa zdominowana przez Streptococcus jest zgodna z nowoczesną dietą wysokowęglowodanową i ubogą w błonnik, natomiast grupa Methanobrevibacter nie posiada cech kojarzonych z taką dietą.
Konsekwencje dla współczesnego zdrowia
Eksperci odkryli, że grupa Streptococcus jest powiązana z chorobami dziąseł, które mają długoterminowe konsekwencje zdrowotne. Natomiast grupę Methanobrevibacter powiązano z chorobami układu kostnego.
Sugeruje to, że zmiany w diecie, prawdopodobnie spowodowane czarną śmiercią, mogą znaleźć odzwierciedlenie w mikrobiomie obecnym w jamie ustnej, wpływając na rozprzestrzenianie się chorób przewlekłych.
„Nasze badania sugerują, że współczesny mikrobiom jamy ustnej może odzwierciedlać wcześniejsze zmiany w diecie wynikające z drugiej pandemii dżumy” – stwierdził Weyrich. „Co ważniejsze, ta praca pomaga wzbogacić naszą wiedzę na temat współczesnych chorób przewlekłych i niezakaźnych”.
Wyniki badań publikowane są w czasopiśmie Mikrobiologia przyrody.
Podobnie jak ty czyta? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.
—-
Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków