Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy polski parlament przywraca państwowe finansowanie zapłodnień in vitro

Nowy polski parlament przywraca państwowe finansowanie zapłodnień in vitro

Nowy polski parlament przywrócił rządowe finansowanie zapłodnień in vitro, które zostało wcześniej zakazane przez partię konserwatywną, która utraciła kontrolę nad władzą ustawodawczą w ostatnich wyborach powszechnych w kraju.

Parlament, który rozpoczął swoją kadencję w tym miesiącu, już na pierwszym etapie chciał uchylić zakaz, przygotowując się do zmiany różnych kontrowersyjnych lub restrykcyjnych przepisów wprowadzonych przez konserwatywny rząd.

Po burzliwej debacie parlamentarzyści większością 268 głosów za, 118, przy 50 wstrzymujących się, głosowali za zagwarantowaniem przez państwo finansowania procedur zapłodnienia in vitro, które szacuje się na około 500 milionów złotych (125 milionów dolarów) rocznie.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznik konserwatywnego rządu, zasugerował w zeszłym tygodniu, że Duda może nie zawetować nowej ustawy. Marcin Maesteleric podkreślił jednak, że ostateczna decyzja należy do prezydenta.

Państwowe finansowanie zapłodnienia in vitro zostało wprowadzone w 2013 r. przez liberalny rząd Donalda Tuska, ale konserwatywny rząd PiS zakazał go w 2016 r. w jednym ze swoich pierwszych posunięć, twierdząc, że procedura polega na niszczeniu ludzkich embrionów.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w okresie obowiązywania programu urodziło się około 22 000 dzieci. Od czasu wykonania tej procedury w Polsce w 1987 r., dzięki zapłodnieniu in vitro urodziło się ponad 100 000 dzieci.

Środowe głosowanie potwierdziło siłę nowej centrowej większości w parlamencie po wyborach powszechnych, które odbyły się 15 października. Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu rząd konserwatywny zastąpi rząd centrowy.

Koalicja partii prounijnych zdobyła większość w głosowaniu i przystąpiła do uchylania niektórych uznawanych przez siebie za restrykcyjne przepisów, które czasami tworzyły napięcia między Warszawą a Brukselą i prowadziły do ​​zamrożenia części funduszy UE. Dla Polski.

Oczekuje się, że nowy rząd koalicyjny pod przewodnictwem byłego premiera i byłej wysokiej rangi osobistości UE Donalda Tuska zostanie utworzony w połowie grudnia, ale Duda dał PiS pierwszą szansę na utworzenie rządu, ponieważ partia dysponowała największą liczbą pojedynczych głosów. – Obecny w wyborach.