Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co się stanie, gdy światło słoneczne rozbije oceaniczny plastik?

Co się stanie, gdy światło słoneczne rozbije oceaniczny plastik?

Naukowcy z północno-wschodniego regionu odkryli w 2021 r Szacuje się, że co roku do oceanu przedostaje się od 4 do 10 milionów ton plastikowego węgla. Większość z nich unosi się w prądach subtropikalnych.

Teraz naukowcy pod kierunkiem profesora Aarona Stebbinsa z Northeastern University sprawdzili, co dzieje się, gdy tworzywa sztuczne ulegają rozkładowi.

„Odkryliśmy, że podczas rozkładu plastiku pod wpływem światła słonecznego powstają setki substancji chemicznych” – mówi Stebbins, profesor nauk o morzu i środowisku, inżynierii lądowej i środowiskowej oraz chemii i biologii chemicznej na Northeastern University. „Może to mieć wpływ na obieg węgla w oceanach i chemię morza, a także potencjalne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego”.

Tworzywa sztuczne to polimery złożone z długich łańcuchów węglowych, co nadaje im sztywność, ale także sprawia, że ​​są hydrofobowe, czyli nierozpuszczalne w wodzie. Dlatego często lądują w oceanie. Trzy rodzaje tworzyw sztucznych – polietylen, polipropylen i spieniony polistyren – są szczególnie popularnymi atrakcjami morskimi; Łącznie stanowią one blisko 70% tworzyw sztucznych produkowanych na świecie.

Polietylen i polipropylen są również szczególnie powszechne w subtropikalnych wirach, gdzie prądy oceaniczne krążą w taki sposób, że pływające materiały gromadzą się w swego rodzaju plamie. (Spieniony polistyren w końcu nasiąka wodą i tonie, więc zwykle nie może przedostać się poza wody przybrzeżne, zauważa Stebbins.)

Póki możemy Słyszymy o tworzywach sztucznych, które wytrzymują setki latNie oznacza to, że plastik w ogóle się nie rozkłada, zwłaszcza pod wpływem intensywnych promieni ultrafioletowych słońca, które uderzają w subtropikalne oceany.

Dlatego Stebbins i jego współpracownik ze stopniem doktora Lixin Zhu postanowili odkryć substancje chemiczne powstające w wyniku fotodegradacji polietylenu, polipropylenu i spienionego polistyrenu.

Aby to zrobić, zebrali mikroplastik z oceanu i pocięli inne plastikowe pojemniki zakupione w sklepach, takie jak butelka szamponu i pojemnik na żywność, na 3-milimetrowe kawałki. Zamknęli je w kwarcowych słoikach (ze szklanych bloków promieni UV; dlatego nie nabawimy się poparzeń słonecznych od siedzenia w oknie, zauważa Stebbins) wypełnionych do połowy wodą morską zebraną z południowego Atlantyku.

READ  „Niewidzialne” złoto — naukowcy odkryli, że „głupie złoto” wcale nie jest głupie

Następnie badacze zmierzyli ilość tworzyw sztucznych i skład chemiczny rozpuszczonego węgla organicznego w słoikach.

Niektóre okazy umieszczono następnie w ciemności, a inne w świetle, pod czymś, co Stebbins określił jako solarium. Dwa miesiące później badacze ponownie zmierzyli ilość tworzyw sztucznych i skład chemiczny rozpuszczonego węgla organicznego w słoikach.

Aaron Stebbins przygląda się mikroplastikom w laboratorium.
Aaron Stebbins, profesor nadzwyczajny nauk o morzu i środowisku, bada mikroplastiki z otwartego oceanu w budynku Mugar Life Sciences Building. Zdjęcie: Matthew Modono/Northeastern University

Odkryli, że w słoikach trzymanych pod światłem było mniej plastiku, a więcej rozpuszczonego węgla organicznego, co wskazuje, że światło słoneczne zaczyna rozpuszczać plastik i przekształcać go w nowe produkty chemiczne.

„Utrata tworzyw sztucznych na skutek działania światła słonecznego jest znacząca, dlatego niektórzy sugerują czyszczenie powierzchni oceanu w celu usunięcia mikroplastików” – mówi Stebbins. „Ale te badania sugerują, że jeśli zaprzestaniemy wprowadzania tworzyw sztucznych do oceanów, światło słoneczne usunie małe cząsteczki plastiku z wód powierzchniowych w ciągu kilku dekad.

„Musimy jednak również wiedzieć, co dzieje się ze związkami chemicznymi wytwarzanymi przez plastik pod wpływem światła słonecznego, dlatego zbadaliśmy również chemię rozpuszczonego węgla organicznego – zupy molekularnej, która powstaje, gdy plastik rozpuszcza się w wodzie morskiej” – kontynuuje Stebbins.

Stebbins odkrył, że z tworzyw sztucznych wystawionych na działanie światła powstało od 319 do 705 produktów chemicznych.