Koreańska energetyka jądrowa ma coraz większe oczekiwania co do eksportu elektrowni jądrowych do Europy.
Korea i Wielka Brytania podpisały dziewięć protokołów ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie energii jądrowej z okazji wizyty państwowej prezydenta Korei Yoon Suk-yeola w Wielkiej Brytanii w dniu 22 listopada (czasu lokalnego), a także postanowiły promować dyskusje na temat nowej energii jądrowej. Budowa elektrowni – podają źródła branżowe 27 listopada.
Wielka Brytania planuje wybudować do ośmiu nowych reaktorów jądrowych w ciągu trzydziestu lat, tak aby do 2050 r. osiągnąć 24 gigawaty mocy jądrowej. Kraj ten nie posiada ekosystemu umożliwiającego budowę dużych elektrowni jądrowych, dlatego Korea ma potencjał eksportowy duże ilości energii jądrowej są ograniczone. Elektrownie jądrowe są większe niż kiedykolwiek.
Jeśli chodzi o projekty nowych elektrowni jądrowych, oba kraje będą współpracować w zakresie dostaw sprzętu dla energetyki jądrowej, wejścia koreańskich firm budowlanych do Wielkiej Brytanii, tworzenia sieci z brytyjskimi firmami budowlanymi oraz wzmacniania wyspecjalizowanego personelu w sektorze energetyki jądrowej .
Wzmocniona zostanie także współpraca w zakresie małych reaktorów modułowych. Oczekuje się, że Rolls-Royce UK otrzyma do przyszłego roku zgodę organów regulacyjnych na elektrownię SMR o mocy 470 MW, a jej oddanie do użytku nastąpi w 2029 r., zatem korzyści można będzie osiągnąć poprzez współpracę w procesie opracowywania technologii elektrowni jądrowej nowej generacji.
Koreańskie firmy na dobre rozpoczną swoją działalność, aby pozyskać zamówienia na inne projekty budowy elektrowni jądrowych w Europie, takie jak Dukovany w Czechach i Patnau w Polsce.
W październiku koreański zespół, w skład którego wchodzi Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), złożył ostateczny formularz oferty na projekt budowy nowej elektrowni jądrowej w Republice Czeskiej, mający na celu budowę elektrowni jądrowej o mocy 1200 MW z zamiarem rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji w 2036. Ma większe szanse na zdobycie kontraktu od swoich amerykańskich i francuskich konkurentów.
Przewagę koreańskich firm można spodziewać się także w drugiej fazie budowy Elektrowni Jądrowej Batno w Polsce. Polska planuje w ramach polityki energetycznej do roku 2040 wyburzyć elektrownię węglową w Batnie i zbudować elektrownię jądrową.
Westinghouse wygrał pierwszą fazę projektu, ale drugą fazę prowadzi sektor prywatny, a szef Polskiej Korporacji Elektroenergetycznej, która koordynuje projekt, odwiedził Koreę w kwietniu, aby omówić projekt elektrowni jądrowej z Doosan Enerility . I inni. Dlatego koreańskie firmy spodziewają się wygrania projektu.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu