Polska wydała wstępną decyzję w sprawie budowy drugiej w kraju dużej komercyjnej elektrowni jądrowej, w której dwa reaktory APR1400 z Korei Południowej mają powstać na zachód od stolicy, Warszawy.
Wstępna decyzja wyszła z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i stanowi oficjalne potwierdzenie, że projekt inwestycyjny spółki jest zgodny z interesem publicznym i polityką państwa, w tym polityką energetyczną.
Wniosek złożony przez PGE Pak Energia Jadrowa w sierpniu ma na celu budowę nowej elektrowni jądrowej w rejonie Batnau-Kunen. Patno i Konin to dwa miasta oddalone od siebie o około 10 km, około 220 km na zachód od Warszawy.
PGE Pak Energia Jadrowa stwierdziła, że docelowa data uruchomienia nowych reaktorów na rok 2035 jest „bardzo realistyczna”.
PGE Pak Energia Jadrowa jest spółką joint venture pomiędzy państwową grupą energetyczną PGE a prywatną firmą energetyczną Ze Pak. Została utworzona na początku tego roku, aby odpowiadać za wszystkie aspekty projektu budowy co najmniej dwóch bloków reaktorów wodno-ciśnieniowych APR1400 na terenie elektrowni węglowej Patno, w tym wstępne studium wykonalności, badania terenowe, ocenę oddziaływania na środowisko, licencjonowanie i ubezpieczenie procedury. Finanse.
Zgodnie z realizacją pierwotnej decyzji oba bloki będą wytwarzać 22 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie, co stanowi około 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
Decyzja wstępna jest pierwszą decyzją w procesie wydawania zezwoleń administracyjnych na inwestycje w obiekty energetyki jądrowej w Polsce. Ustawa ta uprawnia PGE Pak Energia Jadrowa do występowania o szereg innych decyzji administracyjnych, w tym o decyzję o ustaleniu lokalizacji i pozwolenie na budowę.
Jedną z lokalizacji rozważanych pod nową inwestycję jest elektrownia węglowa należąca do Ze Pak. Na terenie obiektu znajdują się dwie działające komercyjnie elektrownie węglowe o łącznej mocy około 1100 MW, co czyni go jednym z największych obiektów energetycznych w Polsce.
Kontekst: Polska optymistycznie podchodzi do energetyki jądrowej
Polska optymistycznie podchodzi do energetyki jądrowej i rozpoczęła szereg projektów rozwoju elektrowni wielkoskalowych i małych reaktorów modułowych.
W lipcu Ministerstwo Klimatu zatwierdziło plany pierwszej w kraju komercyjnej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu na północy kraju z elektrowni AP1000 dostarczonych przez Westinghouse.
Ministerstwo wydało także wstępną decyzję dla producenta miedzi i srebra KGHM Polska Miedź na budowę małego reaktora Nuskil Voyager o mocy 462 MW.
KGHM chce zbadać możliwość zastosowania technologii SMR w celu zmiany przeznaczenia lub zastąpienia istniejących elektrowni węglowych oraz zapewnienia energii elektrycznej i ciepła na potrzeby swoich procesów przemysłowych.
KGHM podał, że do 2030 roku chce, aby 50% zużywanej przez niego energii elektrycznej pochodziło z własnych źródeł.
Polska planuje także budowę czterech elektrowni jądrowych Westinghouse AP1000 na północy kraju.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce