Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w październiku o 1,6% rok do roku w cenach stałych (Harmonogram), po zrewidowanym spadku o 3,3% rok do roku w poprzednim miesiącu, 21 listopada ukazały się nieskorygowane dane GUS.
Analitycy twierdzą, że odczyt jest zgodny z konsensusem, jednak ożywienie wynikało głównie ze sprzyjających wpływów kalendarzowych.
„Ogólny obraz danych dla sektora produkcyjnego za ostatnie kilka miesięcy sugeruje powolną poprawę, choć w tej chwili ma to miejsce głównie w branżach powiązanych z popytem krajowym” – stwierdził ING w komentarzu.
Dodał: „Poprawa wskaźników gospodarczych w kraju i u głównych partnerów handlowych Polski wskazuje, że najgorsze dla branży już za nami i początek roku przyniesie dalszą poprawę aktywności”.
Sezonowo modyfikowane dane GUS pokazały, że w październiku produkcja spadła o 0,8% rok do roku, po spadku o 0,9% rok do roku w poprzednim miesiącu.
GUS podał także, że w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,1% po dodaniu 8,2% miesięcznej stopy we wrześniu. Sezonowo wyrównany miesięczny odczyt wyniósł -0,1%, po miesięcznym wzroście o 0,9% we wrześniu.
W podziale na główne sektory iw ujęciu nieskorygowanym, produkcja w sektorze produkcyjnym wzrosła w październiku o 0,3% r/r, po skorygowanym spadku o 3,9% r/r we wrześniu.
Produkcja w sektorze usług użyteczności publicznej wzrosła w październiku o 17,2% rok do roku, po skorygowanym wzroście o 4,4% rok do roku w poprzednim miesiącu.
W obszarze zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami produkcja wzrosła w październiku o 5% r/r, po skorygowanym spadku o 1,1% r/r we wrześniu.
Dane GUS pokazały także, że w październiku produkcja w górnictwie i wydobywaniu wzrosła o 5,7% rok do roku, po spadku w ósmym miesiącu o 0,7% rok do roku.
Ogółem produkcja w 21 z 34 sektorów przemysłu wzrosła w październiku rok do roku, w porównaniu do zaledwie 13 sektorów we wrześniu.
Produkcja przemysłowa i inne dane opublikowane dotychczas w tym tygodniu sugerują, że Narodowy Bank Polski (NBP) przedłuża przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej. Narodowy Bank Japonii obniżył we wrześniu i październiku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 5,75%.
„Perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego jest odległa [the NBP]Bank Millennium powiedział: „Po zmianie retoryki na listopadowym posiedzeniu na bardziej jastrzębi, naszym zdaniem będzie ostrożniejszy w obniżaniu stóp procentowych”.
„Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych co najmniej do marca 2024 r., a zakres obniżek stóp w kolejnych miesiącach 2024 r. będzie ograniczony ze względu na utrzymującą się wysoką dynamikę płac i ożywienie popytu” – dodał.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce