Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska na dobrej drodze do otrzymania środków ze zrewidowanego planu naprawczego – EURACTIV.com

Polska na dobrej drodze do otrzymania środków ze zrewidowanego planu naprawczego – EURACTIV.com

Jak podają w środę media, Komisja Europejska ma zatwierdzić zrewidowany plan naprawy Polski w związku z inicjatywą REPowerEU, o którą Polska wystąpiła w sierpniu o 2,76 mld euro w postaci dotacji i 23 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek.

Polska i Komisja Europejska prowadzą obecnie negocjacje w sprawie wdrożenia przez kraj planu REPowerEU – energetycznego rozdziału planu naprawy każdego kraju UE po pandemii.

„Komisja Europejska zatwierdzi zmieniony krajowy plan naprawczy Polski w odniesieniu do REPowerEU” – napisała w środę korespondentka Bloomberga Natalia Ojeska.

W sierpniu rząd przedstawił Komisji projekt rozdziału programu REPowerEU, starając się o 2,76 mld euro w postaci dotacji i 23 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek.

Jednakże finansowanie UE na rzecz odbudowy gospodarki od dawna było dla Polski niedostępne, a Komisja powołała się na obawy dotyczące praworządności – w szczególności dotyczące niezapewnienia przez kraj niezawisłości sądów, co Komisja uznała za kamień milowy w umożliwieniu Polsce odblokowania Fundusze UE. .

Pieniądze, które teraz otrzyma Polska, będą miały formę zaliczki, co oznacza, że ​​wypłata nie będzie uzależniona od osiągnięcia kluczowych celów – potwierdziła Komisja.

Zatwierdzenie planu wdrożenia REPowerEU otworzyłoby Polsce drogę do otrzymania bez warunków wstępnych 20% ostatecznej kwoty, czyli 5 miliardów euro.

Komisja i Rada mają czas do końca roku na zatwierdzenie planów kraju, a płatności muszą rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2024 r.

Lider opozycji i niedoszły premier Donald Tusk obiecał, że jeśli jego koalicja Obywatelska (KO, EPP/Partia Zielonych) dojdzie do władzy, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uwolnić dla Polski fundusze na rzecz odbudowy i zwiększania odporności, zrzucając winę na rządzącą konserwatywną Ustawę i Partia Sprawiedliwości (PiS, ECR) za brak realizacji.

(Aleksandra Krzysztosik | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV