Eksperci opisali norowirusa jako główną przyczynę chorób wirusowych przenoszonych przez żywność, zaraz za wirusowym zapaleniem wątroby typu A i wirusowym zapaleniem wątroby typu E.
Wirusy zapalenia wątroby typu A i E zostały ocenione tak samo, ale wyżej w porównaniu z norowirusem pod względem ciężkości klinicznej, przez naukowców podczas niedawnego spotkania zorganizowanego przez Światową Organizację Zdrowia oraz Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
We wrześniu w Rzymie we Włoszech odbyło się wspólne spotkanie ekspertów FAO/WHO w sprawie oceny ryzyka mikrobiologicznego wirusów w żywności w odpowiedzi na wniosek Komisji ds. Higieny Żywności Kodeksu Żywnościowego w 2022 r.
Koncentrowano się na przypisywaniu żywności, metodach analitycznych i wskaźnikach. Opublikowano podsumowanie ustaleń, a pełny raport będzie dostępny w późniejszym terminie.
Naukowcy dokonali przeglądu literatury na temat wirusów przenoszonych przez żywność opublikowanej od czasu wydania raportu JEMRA w 2008 r. na ten temat oraz informacji dostarczonych w odpowiedzi na zaproszenie do przedstawienia danych.
Grupy wirusów i żywności
Wirusy przenoszone przez żywność są klasyfikowane według częstotliwości i nasilenia oraz rodzaju żywności stwarzającej największe problemy dla zdrowia publicznego.
Pary towarów wirusowych powiązane z największym globalnym obciążeniem dla zdrowia publicznego obejmowały przetworzoną żywność, mrożone jagody i skorupiaki pod względem norowirusa. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A były to te same produkty, ale w innej kolejności, najpierw skorupiaki, a na trzecim żywność przetworzona. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu E na pierwszym miejscu znalazła się wieprzowina, a następnie dziczyzna. Naukowcy stwierdzili jednak, że istnieją znaczne różnice regionalne.
Brakowało danych umożliwiających klasyfikację żywności skażonej astrowirusem, sapowirusem, enterowirusem, adenowirusem jelitowym i rotawirusem. Naukowcy stwierdzili, że kraje powinny zintensyfikować badania nad chorobami przenoszonymi przez żywność i żywnością związaną z tymi wirusami.
Szacuje się, że norowirus co roku powoduje 125 milionów przypadków chorób przenoszonych drogą pokarmową i 35 000 zgonów na całym świecie.
Uważa się, że wirus zapalenia wątroby typu A jest przyczyną 14 milionów infekcji i 28 000 zgonów rocznie, a w niektórych krajach jest chorobą podlegającą obowiązkowi zgłaszania. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu E nie ma globalnych szacunków dotyczących przypadków związanych z żywnością.
Eksperci omówili także metody testowania wirusów w dochodzeniach w sprawie epidemii oraz testowaniu produktów w ramach strategii nadzoru i nadzoru.
Metody Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) są szeroko stosowane do wykrywania norowirusa i wirusowego zapalenia wątroby typu A w różnych towarach. Obecnie opracowywane są metody wykrywania wirusa zapalenia wątroby typu E w produktach mięsnych.
Obecne, standaryzowane metody polegają na wykrywaniu wirusowego DNA, które niekoniecznie wskazuje na infekcję. Metody mogą być ograniczone czynnikami takimi jak złożoność żywności i niski poziom zanieczyszczenia. Konieczne są również badania nad wskaźnikami skażenia wirusowego.
Eksperci zalecili, aby kraje rozważyły budowanie potencjału w celu wspierania szkoleń i przyjęcia metod wykrywania wirusów w żywności i środowisku.
„To podejście może poszerzyć wiedzę na temat przypisywania żywności, wesprzeć analizę ryzyka i zmniejszyć na całym świecie obciążenie chorobami wirusowymi przenoszonymi przez żywność” – stwierdzili.
Program Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa
Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa podjęły nową inicjatywę.
Inicjatywa Atoms4Food będzie wspierać kraje w wykorzystaniu technologii nuklearnych w celu zwiększenia produktywności rolnictwa, ograniczenia strat żywności, zapewnienia bezpieczeństwa żywności, poprawy odżywiania i przystosowania się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Technologie nuklearne można wykorzystywać na różne sposoby w ramach bezpieczeństwa żywnościowego. Napromienianie może odegrać rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności przed patogenami i wydłużeniu jej okresu przydatności do spożycia.
Dzięki tej inicjatywie MAEA i FAO będą pomagać w siedmiu obszarach, w tym Służbie Bezpieczeństwa Żywności i Nadzoru, w przeprowadzaniu indywidualnych ocen zdolności laboratoriów danego kraju i zdolności do monitorowania zagrożeń związanych z żywnością.
(Aby zapisać się na bezpłatną subskrypcję Wiadomości o bezpieczeństwie żywności, Kliknij tutaj.)
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków