Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Morska farma wiatrowa w Baltica, Polska

Morska farma wiatrowa w Baltica, Polska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku będzie miała moc 2,5 GW. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morskie turbiny wiatrowe dla Bałtyku 2 dostarczy Siemens Gamesa. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morska farma wiatrowa będzie największym projektem OZE w Polsce. Źródło: Boskalis.

Morska farma wiatrowa na Bałtyku jest budowana przez spółkę joint venture Ørsted i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Źródło: Hellenic Cables.

Planowana jest budowa morskiej farmy wiatrowej Baltika w dwóch etapach: Baltika 2 o mocy 1,5 GW i Baltika 3 o mocy 1 GW. Będzie to największa morska farma wiatrowa na Bałtyku w Polsce.

Projekt będzie realizowany w ramach wspólnego partnerstwa 50:50 pomiędzy producentem morskiej energii wiatrowej Ørsted a Polską Grupą Energetyczną (PGE), największym polskim producentem energii elektrycznej i ciepła.

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził wstępne finansowanie w wysokości 1,4 miliarda euro (1,5 miliarda dolarów) na rozwój projektu morskiej energetyki wiatrowej w regionie Baltica..

Bałtika 2 o mocy 1,5 GW ma zostać oddana do użytku w 2027 r. i dostarczać ekologiczną energię 2,4 mln gospodarstw domowych, redukując jednocześnie emisję dwutlenku węgla.2 Emisje wynoszące pięć milionów ton rocznie.

Planuje się, że Bałtika 3 zostanie oddana do użytku do 2029 r. Okres użytkowania Baltiki 3 zakończy się w 2056 r., a Bałtiki 2 w 2057 r.

Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego

Położona pomiędzy miastami Balea i Ustka morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim powstanie w polskim regionie Morza Bałtyckiego. Pomiędzy najbliższą elektrownią wiatrową a plażą zachowana zostanie minimalna odległość 25 km.

Inwestycja Beltika 2 obejmie obszar około 190 kilometrów kwadratowych²Natomiast Beltika 3 pokona około 130 km².

Na terenie gminy Chukziu powstanie infrastruktura lądowa dla farmy wiatrowej, która zapewni niezbędną infrastrukturę naziemną do jej funkcjonowania.

READ  Polska i kraje bałtyckie obserwują wzrost morskiej energii wiatrowej

Szczegóły bałtyckiej morskiej farmy wiatrowej

W Baltica 2 zostanie zainstalowanych 107 jednostek turbin SG 14-222 DD wraz ze 107 kablami 66 kV o łącznej długości 170 km. Zostaną także zainstalowane cztery kable eksportowe 275 kV w izolacji z polietylenu usieciowanego (XLPE) o łącznej długości około 300 km. Instalacja obejmie także 170 km podmorskich kabli 66 kV, które połączą turbiny wiatrowe z podstacjami morskimi.

Turbiny zostaną zainstalowane na monolitycznych fundamentach stalowych zakotwiczonych bezpośrednio w dnie morskim, z których największa ma 100 metrów długości i waży ponad 2000 ton.

Turbina SG 14-222 DD ma maksymalną moc 15 MW ze zwiększeniem mocy. Turbina ma wirnik o średnicy 222 metrów i łopaty o długości 108 metrów, co daje powierzchnię omiatania łopat wynoszącą 39 000 metrów kwadratowych.². Turbina nadaje się do wszystkich prędkości wiatru.

Energia wytwarzana w Baltica 2 będzie eksportowana kablami podwodnymi i przesyłana na ląd wspólnym korytarzem kablowym. Do przetwarzania energii generowanej przez turbiny zostaną zainstalowane cztery podstacje morskie, a każda podstacja będzie wyposażona w dwa transformatory o mocy 225 MVA każdy.

Oczekuje się, że Baltica 3 zostanie zainstalowana z maksymalnie 80 turbinami zlokalizowanymi 25 kilometrów od najbliższej linii brzegowej.

Wykonawcy zaangażowani w projekt morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Geoquip Marine, szwajcarska firma zajmująca się danymi geotechnicznymi, oraz MEWO, polska firma zajmująca się energią morską, zostały wybrane do przeprowadzenia naziemnych badań geotechnicznych w ramach projektu.

Niezależna firma doradztwa finansowego Green Giraffe Advisory pomogła PGE sprzedać spółce Ørsted 50% udziałów w projekcie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Firma przedstawiła także wytyczne dotyczące struktury projektów i ich wykonalności finansowej.

W kwietniu 2023 roku firma Siemens Gamesa, lider rozwoju i ekspansji lądowej energetyki wiatrowej, wygrała kontrakt na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2. Spółka zawarła także pięcioletnią umowę serwisową projektu.

READ  MĀNBRYNE, OWLS WOODS GRAVES, SCHIZMA wśród dziewięciu nowych zespołów potwierdzonych na polskim festiwalu Mystic 2024

Dostawcami podmorskich kabli eksportowych będą ZTT Submarine Cable & System, firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji wyposażenia morskiego, oraz Hellenic Cables, grecki producent kabli, przewodów oraz kompozytów z tworzyw sztucznych i gumy.

Navantia-Windar dostarczy monolityczne fundamenty projektu, natomiast Orient Cable dostarczy 170 km kabli podmorskich 66 kV.

Boskalis, holenderska firma zajmująca się pogłębianiem i transportem ciężkich ładunków, została wybrana na wykonawcę instalacji kablowej dla Baltica 2 we wrześniu 2023 r. Prace przygotowawcze rozpoczną się w 2025 r., natomiast prace transportowe i instalacyjne rozpoczną się w 2027 r.

Konsorcjum firm Semco Maritime i PTSC Mechanical & Construction, wspierane przez głównych podwykonawców ISC Consulting Engineers i Hyundai Electric, otrzymało kontrakt na inżynierię, zaopatrzenie i budowę (EPC) czterech morskich podstacji. Zakres kontraktu obejmuje projektowanie, dostawę i montaż systemów wysokiego i średniego napięcia, sterowania dozorowego, akwizycji danych oraz systemów pomocniczych dla stacji elektroenergetycznych.

Szczegóły Bałtyku 1

Baltica 1 będzie miała moc zainstalowaną na poziomie 900 MW i jest budowana samodzielnie przez Grupę PGE. Uruchomienie projektu ma nastąpić w 2030 r., po ukończeniu Baltica 2 i 3.

Projekt Baltica 1 zlokalizowany jest na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3 oraz 80 km od polskiego wybrzeża. We wrześniu 2022 r. rozpoczęto prace związane z badaniami środowiskowymi dla Baltica 1. Projekt ma już pozwolenie na budowę i umowę o przyłączenie.