Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Norwegia i Polska zacieśniają współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

Norwegia i Polska zacieśniają współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

Norweska Offshore Wind wzmocniła swoje wysiłki kooperacyjne na polskim rynku, podpisując dwie umowy (protokoły ustaleń) w Gdańsku.

Norwegia i Polska zacieśniają współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej
Siemens Gamesa/ilustracja

Pierwsze Memorandum of Understanding (MoU) zostało podpisane pomiędzy Norweską Morską Spółką Wiatrową a Polskim Stowarzyszeniem Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW).

Zdaniem Norweskiego Offshore Wind niniejszy protokół ustaleń odegra ważną rolę w budowaniu bliższych relacji między obydwoma krajami w kształtowaniu projektów morskiej energetyki wiatrowej zarówno w Polsce, jak i w Norwegii.

Podczas ceremonii, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej, podpisano także drugie Memorandum of Understanding z Polską Grupą Technologii Kompozytowych, które podkreślało zaangażowanie Norweskiej Spółki Offshore Wind Company w rozwój technologii kompozytowych w projektach morskich elektrowni wiatrowych.

„Jesteśmy zadowoleni z perspektyw w Polsce. Wspólnie z naszymi partnerami identyfikujemy możliwości i synergie, które będą napędzać rozwój branży morskiej energetyki wiatrowej. Umowy te wskazują obiecującą przyszłość dla naszych wspólnych wysiłków.” Powiedział Karolina WhittleMenedżer ds. Rozwoju Biznesu w Norweskiej spółce Offshore Wind Company.

Norwegia postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej mocy netto do 2050 r. i zobowiązała się do wytworzenia do 2040 r. 30 GW mocy morskich farm wiatrowych.

Niedawno w Norwegii oficjalnie otwarto największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową Hywind Tampen.

Jeśli chodzi o Polskę, to w 2021 r. podpisała ona ustawę Prawo morskie, która reguluje rozwój morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

Ustawodawstwo pozwala na eksploatację lub budowę 10,9 gigawatów mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2027 r.

„Jesteśmy przekonani, że norweska wiedza specjalistyczna i polska jakość, wsparte długoterminową współpracą pomiędzy polskimi i norweskimi łańcuchami dostaw, wyniosą naszą branżę na kolejny wyższy poziom i pozwolą na rozwój polskich umiejętności w zakresie polskiego przemysłu offshore.” Powiedział Jakub Budzińskiwiceprezes PTMEW.

Śledź offshoreWIND.biz na: