Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Australii Południowej nowa biometria mózgu może pomóc w określeniu, czy sportowiec jest gotowy na powrót do gry po wstrząśnieniu mózgu.
Naukowcy przeprowadzeni we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco (UCFC) odkryli, że zmiany w subtelnych ruchach mózgu – zwane „impulsami głowy” – mogą wykryć trwałe skutki wstrząśnienia mózgu.
Wykorzystując specjalnie zaprojektowany zestaw słuchawkowy* do oceny biometrii tętna głowy wśród 101 amatorskich zawodników australijskiego futbolu australijskiego w Australii Południowej, badacze zidentyfikowali nieprawidłowości w mózgu u 81% zawodników ze wstrząsem mózgu, co wskazuje na utrzymujące się obrażenia przekraczające oczekiwany czas rekonwalescencji.
Te zmiany w impulsach głowy utrzymywały się przez 14 dni od wystąpienia objawów wstrząśnienia mózgu i ulegały pogorszeniu w wyniku powrotu do zabawy lub aktywności fizycznej bez nadzoru.
Profesor nauk o ćwiczeniach na Uniwersytecie Południowej Australii, Kevin Norton, twierdzi, że procedury wykorzystujące impulsy głowy mogą uzupełniać istniejące protokoły powrotu do gry.
„Każdego roku na urazy mózgu cierpi ponad 60 milionów ludzi, z czego jedna trzecia ma związek ze sportem” – mówi profesor Norton.
„Chociaż wiemy, że sektor sportowy w Australii poważnie podchodzi do wstrząsów mózgu – poprzez przemyślane protokoły powrotu do gry – wiemy również, że nie ustalono w pełni obiektywnych metod powrotu do zdrowia po wstrząśnieniu mózgu.
„W tym badaniu wykorzystaliśmy impulsy głowy – naturalną miarę oscylacji mózgu odpowiadającą każdemu uderzeniu serca – aby ocenić wszelkie zmiany częstotliwości wynikające ze wstrząsu mózgu.
„Odkryliśmy, że prawie wszyscy gracze, którzy doznali wstrząśnienia mózgu, mieli „rozdźwięk” między objawami a tętnem głowy, tak że nawet gdy gracze twierdzili, że czują się dobrze, tętno głowy nadal wskazywało na uszkodzenie mózgu”.
Chociaż większość graczy czuła, że odzyskali siły po 10–14 dniach od kontuzji, badania wykazały, że niektórym zawodnikom regeneracja i powrót do normalnego wzorca pulsacji głowy zajmowały nawet cztery tygodnie.
Protokoły rekonwalescencji po wstrząsie mózgu w australijskiej piłce nożnej wymagają od 24 do 48 godzin rygorystycznego odpoczynku fizycznego i poznawczego, po którym następuje stopniowany trening indywidualny, a następnie trening grupowy, pod warunkiem, że objawy nie ulegną pogorszeniu; Najwcześniejszy powrót do gry po wypełnieniu protokołu i oświadczeniu lekarskim następuje po 12 dniach od wstrząśnienia mózgu.
Raport australijskiej komisji senackiej Wstrząśnienia mózgu i powtarzające się urazy głowy w sportach kontaktowych Opublikowany w tym miesiącu dokument zaleca krajowym federacjom sportowym zbadanie dalszych modyfikacji przepisów sportowych, aby zapobiegać i ograniczać skutki wstrząśnień mózgu i powtarzających się urazów głowy.
Badania te przyczyniają się do powiększania się wiedzy potrzebnej do protokołów leczenia wstrząśnień mózgu.
Notatki
- *Zestaw słuchawkowy jest opatentowany przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco i licencjonowany przez firmę MindRhythm zajmującą się technologią medyczną.
- W Australii nie ma jeszcze danych dotyczących wstrząśnień mózgu i powtarzających się urazów głowy związanych ze sportem, ale najnowsze dane AIHW wskazują, że w latach 2019–2020 miało miejsce 2305 wstrząśnień mózgu związanych ze sportem. Mężczyźni doznali 70% wstrząśnień mózgu, a ponad jedną trzecią hospitalizowanych stanowili młodzi sportowcy w wieku od 15 do 24 lat.
- Podczas gry w jakąś formę piłki nożnej doszło do około 730 wstrząsów mózgu. Prawie 440 miało miejsce podczas jazdy na rowerze
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków