Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Propozycja zmiany ustawy o małych instytucjach płatniczych

Propozycja zmiany ustawy o małych instytucjach płatniczych

Ministerstwo Finansów złożyło propozycję zmiany ustawy o usługach płatniczych, która jest obecnie poddawana konsultacjom. Jedna z proponowanych zmian dotyczy działalności Małych Instytucji Płatniczych (SPI) w zakresie przestrzegania obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i powiadamiania Komisji Nadzoru Finansowego.

—————-

Zgodnie z obowiązującą w Polsce Ustawą o usługach płatniczych, usługi płatnicze mogą być świadczone w formie SPI, ze względu na wyjątek, który państwa członkowskie mogą stosować w swoim prawie krajowym na podstawie art. 32 dyrektywy Parlamentu Europejskiego (UE) 2015/2366 Rada (PSD2). Zgodnie z art. 32 państwa członkowskie mogą przewidzieć w swoich krajowych systemach prawnych dodatkowy rodzaj dostawcy usług płatniczych, który jest mniej regulowany, podczas gdy pewne ograniczenia nadal mają zastosowanie do operacji handlowych tego typu, na przykład:

  • Usługi płatnicze SPI nie obejmują usług inicjowania płatności (PIS) i usług informacji o koncie (AIS);
  • Średnia miesięczna wartość transakcji zawartych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie może przekroczyć 1,5 mln euro (zgodnie z PSD2 limit ten można ustalić na 3 mln euro);
  • Łączna kwota środków na rachunku płatniczym prowadzonym przez SPI dla pojedynczego użytkownika usług płatniczych nie może przekraczać 2 000 EUR;
  • Małe placówki płatnicze mogą działać tylko na terenie Polski.

Wskaźnik wydajności społecznej (SPI) stał się popularną formą aktywności firm z sektora fintech, które uruchamiają usługi płatnicze. Do tej pory w Komisji Nadzoru Finansowego zarejestrowanych zostało ponad 90 takich spółek. Proces rejestracji SPI może zająć do 3 miesięcy. W przypadku przekroczenia opisanych powyżej limitów transakcyjnych SPI może wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie licencji na świadczenie usług jako instytucja płatnicza. SPI może nadal działać do czasu rozpatrzenia wniosku i nie jest zobowiązany do przestrzegania opisanych powyżej limitów transakcyjnych.

Zgodnie z propozycją legislacyjną z 11 stycznia 2021 r. Wskaźniki SPI będą podlegały obowiązkowi informowania Komisji Nadzoru Finansowego przy ubieganiu się o rejestrację w charakterze wskaźnika usługi SPI, informacji o procedurach przeciwdziałania praniu pieniędzy i informacjach związanych do każdego innego instytutu zajmującego się działalnością (małe płatności mieszane)). Aby wykazać zgodność z wymogami dotyczącymi ochrony środków użytkowników, SPI musi dostarczyć organowi regulacyjnemu kopię umowy rachunku płatniczego, której SPI używa do przeprowadzania transakcji płatniczych. Opisane powyżej zmiany wpisują się w pewną zmianę w podejściu Komisji Nadzoru Finansowego do podmiotów tego typu oraz z polityką bardziej kompleksowej regulacji finansowej tych podmiotów, nawet w trakcie procedur rejestracyjnych.

READ  MCE ma na celu wygładzenie wizerunku wśród młodych wielokulturowych klientów

Przewidziane we wniosku zmiany obejmują również dodatkowe ograniczenia dotyczące transakcji dokonywanych przez biura usług płatniczych (wyłącznie firmy uprawnione do świadczenia usług przekazów pieniężnych), natomiast dla tych podmiotów zostaną złagodzone wymogi i obowiązki regulacyjne. Zmiany te powinny uprościć i usprawnić zarządzanie operacjami przez tych uczestników rynku.