Oddział zagranicznej firmy to jedna z możliwych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Może rozpocząć działalność po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zagraniczna firma prowadząca „aktywny” oddział w Polsce podlega podatkowi CIT i VAT.
Jakie są zasady zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej jako oddział zagranicznej firmy w Polsce? Jak opodatkowany jest oddział zagranicznej firmy? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule.
spis treści
Oddział firmy zagranicznej w Polsce – Zasady zakładania i prowadzenia firmy w Polsce
Działalność oddziału spółki zagranicznej w Polsce reguluje ustawa o zasadach udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z prawem oddział do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce mogą utworzyć następujące podmioty:
- zagraniczni przedsiębiorcy z krajów członkowskich,
- Pozostali przedsiębiorcy zagraniczni, na zasadach wzajemności, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
Spółka zależna spółki zagranicznej w Polsce może prowadzić działalność gospodarczą tylko na tym samym terytorium co spółka matka za granicą. Tym samym zakres działalności prowadzonej przez oddział nie może wykraczać poza działalność spółki zagranicznej.
Utworzenie oddziału wymaga wyznaczenia osoby upoważnionej do reprezentowania spółki zagranicznej. Stanowisko to może pełnić dowolna wybrana osoba fizyczna. Pełnomocnikiem może być zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec.
Firma zagraniczna, która otwiera oddział w Polsce, jest zobowiązana do:
- Użycie oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego, wraz z przetłumaczoną wersją jego formy prawnej oraz dopiskiem „oddział w Polsce” [Polish: oddział w Polsce].
- Prowadź oddzielną księgowość dla oddziału. Musi być w języku polskim i zgodnie z przepisami o rachunkowości.
- Powiadomienie Ministra Rozwoju i Technologii o wszelkich zmianach stanu faktycznego i prawnego w terminie 14 dni.
Oddział zagranicznej firmy w Polsce nie posiada własnej osobowości prawnej. Co więcej, nie ma własnych organów, praw ani kapitału.
Oddział może rozpocząć działalność po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wraz z wnioskiem o rejestrację spółka zagraniczna musi złożyć następujące dokumenty:
- Jeżeli działa na podstawie aktu założycielskiego, umowy lub statutu – kopie tych dokumentów,
- Jeżeli działa na podstawie wpisu do rejestru – wypis z tego rejestru. Niezbędne będzie również tłumaczenie przysięgłe na język polski.
Podatki od oddziału zagranicznej firmy w Polsce – Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
Oddział zagranicznej firmy jest „aktywny”, gdy już działa w Polsce. W takich przypadkach zagraniczna firma musi zapłacić CIT od dochodów uzyskanych w Polsce.
Aby ustalić, czy zagraniczna firma musi płacić podatek ICT, należy sprawdzić, czy kwalifikuje się jako korporacja zagraniczna.
Zgodnie z ustawą o łączności i informatyce „instytucja zagraniczna” oznacza:
- Stałe przedstawicielstwo wykorzystywane przez podmiot, którego siedziba lub zarząd znajduje się na terytorium jednego państwa, do wykonywania całości lub części swojej działalności na terytorium innego państwa, w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabryka, warsztat lub zasoby naturalne miejsce wydobycia.
- Plac budowy, konstrukcja, montaż lub instalacja eksploatowana na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa
- Osoba działająca na terytorium państwa na rzecz lub w imieniu podmiotu, którym administruje na terytorium innego państwa, jeżeli jest umocowana do zawierania umów w imieniu tego podmiotu i faktycznie wykonuje to uprawnienie
O ile inaczej nie określono w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z orzecznictwem oddział spółki zagranicznej nie jest podatnikiem. To sama spółka zagraniczna podlega opodatkowaniu. Tym samym oddział zagranicznej firmy w Polsce nie jest odrębnym podatnikiem od Departamentu Komunikacji i Informatyki. Podlega jednak takim samym obowiązkom, jak niezależni polscy podatnicy. Na przykład musi dokonywać miesięcznych płatności podatkowych z góry i składać roczne zeznanie podatkowe. Ponadto przepisy prawa o rachunkowości nakładają na oddział spółki zagranicznej obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Ustawa nie określa trybu rejestracji podatnika CIT w Polsce. Dlatego wystarczy złożyć pisemne zawiadomienie do właściwego urzędu skarbowego o utworzeniu oddziału zagranicznej firmy w Polsce. Ponadto potwierdzenie wcześniejszej rejestracji dla celów NIP należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym VAT. Skrót NIP oznacza Polski Numer Identyfikacji Podatkowej.
Jak płacić mniej podatków prowadząc biznes w Polsce? Znajdź w tym odpowiedzi stan.
Podatki od oddziału zagranicznej firmy w Polsce – podatek od towarów i usług (VAT)
Zgodnie z ustawą o VAT podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegającą VAT muszą być zarejestrowane w Polsce.
Podmioty, o których mowa w art. 15 ustawy wniosek rejestracyjny należy złożyć przed dokonaniem po raz pierwszy określonej czynności z art. 5 ustawy. jest on nazywany:
- Odpłatne dostarczanie towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju,
- Eksport towarów
- import towarów do kraju,
- posiadanie towarów w ramach społeczności za opłatą na ziemiach państwowych,
- Dostawa towarów w ramach społeczności.
Prawna definicja podatnika VAT obejmuje podmioty będące rezydentami lub mające siedzibę w kraju i poza jego granicami. Przy definiowaniu pojęcia „podatnik” ustawodawca nie zastosował kryterium miejsca zamieszkania lub siedziby. Oznacza to, że zagraniczna firma, która prowadzi działalność w Polsce poprzez swój oddział, musi złożyć wniosek o rejestrację VAT.
Od powyższej reguły istnieją wyjątki. Określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie identyfikacji podatników zwolnionych z obowiązku rejestracji.
Zgodnie z rozporządzeniem dla podatników, którzy nie posiadają:
- siedziba w Polsce (w przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej),
- miejsce stałego pobytu lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce – w przypadku osób fizycznych,
- stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,
Są zwolnieni z obowiązku składania wniosku o rejestrację VAT.
Przepisy unijne definiują stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jako miejsce inne niż siedziba firmy podatnika. Powinien charakteryzować się stabilnością i odpowiednią strukturą. W związku z tym większość oddziałów firm zagranicznych w Polsce musi zarejestrować się jako podatnicy VAT. Nawet minimalne usługi, które świadczą, mogą stworzyć dla nich stałe miejsce pracy.
streszczenie
Zarządzanie zagraniczną firmą Zagraniczna firma w Polsce może przybierać różne formy. Jednym z nich jest oddział zagranicznej firmy zajmujący się działalnością handlową i dystrybucją. „Aktywne” oddziały spółki zagranicznej w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu VAT i CIT.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu