W niedawnym badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical NutritionW tym badaniu naukowcy ocenili wpływ karotenoidów w diecie i spożycia witaminy C na związek między dietą owocowo-warzywną a stanem przedrzucawkowym.
tło
Częstość występowania stanu przedrzucawkowego, zespołu, który dotyka 5% ciąż w Stanach Zjednoczonych, gwałtownie wzrasta. Wpływ stanu odżywienia w czasie ciąży na prewencję stanu przedrzucawkowego jest przedmiotem zainteresowania od dawna. Szeroka gama związków bioaktywnych występujących w owocach i warzywach może zapewnić wgląd w mechanizmy leżące u podstaw rozwoju choroby.
Diety bogate w owoce i warzywa mogą pomóc w zapobieganiu stanowi przedrzucawkowemu poprzez dostarczanie dietetycznych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i karotenoidy, ponieważ uważa się, że stres oksydacyjny odgrywa rolę w rozwoju stanu przedrzucawkowego we wczesnym okresie ciąży.
o studiowaniu
The Unborn Pregnancy Outcomes Study: Monitoring Expectant Mothers (nuMoM2b) to kohortowe badanie ciąży przeprowadzone w ośmiu amerykańskich ośrodkach medycznych w latach 2010-2013. W tym badaniu zespół przeprowadził wtórną analizę danych nuMoM2b. Kwalifikującymi się uczestnikami badania były osoby, które były w ciąży od 6 do 13 tygodni i nie miały wcześniejszej ciąży trwającej 20 tygodni lub dłużej.
Badanie obejmowało wielokrotne wizyty uczestniczek na różnych etapach ciąży, od 6 do 13 tygodni, od 16 do 21 tygodni i od 22 do 29 tygodni. Podczas tych wizyt personel badawczy zbierał dane dotyczące różnych aspektów, takich jak dane demograficzne, zachowania, historia medyczna, zmienne społeczne, oceny psychospołeczne oraz zdarzenia i powikłania związane z ciążą. Personel badawczy rejestrował również wyniki ciąży i porodu, a także diagnozy położnicze, z udokumentowanej dokumentacji medycznej co najmniej 30 dni po porodzie.
Kwestionariusz częstotliwości spożywania posiłków blokowych (FFQ) z 2005 r. został wykorzystany do oceny zwykłego spożycia pokarmu przez uczestniczki w trymestrze ciąży w momencie rejestracji. Badanie koncentrowało się na całkowitym spożyciu owoców i warzyw przez uczestników.
Indeks zdrowego odżywiania (HEI)-2015 zbudował miarę gęstości poprzez dodanie gramów owoców i warzyw. W badaniu uwzględniono również dwa mediatory: witaminę C w diecie i spożycie karotenoidów w diecie.
Spożycie karotenoidów w diecie określono poprzez dodanie szacunkowych ilości poszczególnych karotenoidów z FFQ, w tym alfa-karotenu, beta-karotenu, luteiny-zeaksantyny, beta-kryptoksantyny i likopenu.
wyniki
Badanie wykazało, że większość uczestników była w wieku od 25 do 34 lat, nie była pochodzenia latynoskiego, miała wyższe wykształcenie, miała normalną wagę, była zamężna, miała prywatne ubezpieczenie i planowała ciążę. Zgodnie z ustaleniami HEI-2015 doszło do nieprzestrzegania Wytycznych dietetycznych dla Amerykanów – około 16% grupy spożywało dietę zawierającą co najmniej 2,5 filiżanki owoców i warzyw na 1000 kcal.
Osoby o większej intensywności spożycia owoców i warzyw, w przeciwieństwie do osób o niższym spożyciu, miały większe prawdopodobieństwo bycia białymi nie-Latynosami, żonatymi, starszymi, niepalącymi, aktywnymi fizycznie, z wyższym poziomem wykształcenia i niższym wskaźnik masy ciała (BMI). Oprócz lepszych wyników w HEI-2015 wykazywały one również mniej objawów stresu, depresji i lęku.
Spożywanie 2,5 filiżanki/1000 kalorii lub więcej owoców i warzyw zwiększyło spożycie karotenoidów i witaminy C w porównaniu ze spożywaniem mniej niż 2,5 filiżanki/1000 kalorii. Badanie wykazało również, że osoby, które zgłosiły dietę bogatą w owoce i warzywa, miały większe prawdopodobieństwo spełnienia szacowanego średniego zapotrzebowania (EAR) na witaminę C, przy czym ponad 90% spełniało to wymaganie. Natomiast tylko 69% osób o niskim spożyciu spełniło EAR. Spożywanie karotenoidów w dawce 74 mg/dzień lub więcej dało podobne wyniki. Osoby z dietą o większej gęstości owoców i warzyw miały wyższe spożycie witaminy C i karotenoidów niż osoby o niższej gęstości owoców i warzyw.
Zespół odkrył również, że spożycie witaminy C w diecie na poziomie EAR lub powyżej lub spożycie karotenoidów w diecie na poziomie 74 mg/d lub więcej nie wykazało związku z ryzykiem wczesnego lub późnego stanu przedrzucawkowego lub rzucawki, zgodnie z analizami dwuczynnikowymi. Nie zaobserwowano żadnych efektów nawet po uwzględnieniu czynników zakłócających. Witamina C i karotenoidy w diecie nie pośredniczyły w działaniu ochronnym większej gęstości owoców i warzyw przed ryzykiem późnego stanu przedrzucawkowego i rzucawki.
Wniosek
Badanie wykazało, że chociaż witamina C i karoten były wyższe w dietach bogatych w owoce i warzywa, nie odgrywały one roli w ochronnym związku między wyższym spożyciem owoców i warzyw a stanem przedrzucawkowym lub stanem przedrzucawkowym o późnym początku. Wczesny początek stanu przedrzucawkowego nie był związany z gęstością owoców i warzyw, a także spożyciem witaminy C i karotenoidów.
Ponieważ związku między spożyciem owoców i warzyw a stanem przedrzucawkowym nie można przypisać samej witaminie C i karotenoidom, należy zatem zbadać alternatywne ścieżki. Przydatna byłaby ocena kombinacji składników odżywczych i bioaktywności występujących w owocach i warzywach oraz zbadanie wpływu poszczególnych owoców i warzyw na ryzyko stanu przedrzucawkowego.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków