Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hystar dostarczy elektrolizer o mocy 5 MW polskiej firmie Polenergia

Hystar dostarczy elektrolizer o mocy 5 MW polskiej firmie Polenergia

Elektrolizer Hestar
Źródło obrazu: Hystar

Norweski producent elektrolizerów Hystar podpisał umowę na dostawę elektrolizera o mocy 5 MW dla polskiego giganta energetycznego Polenergia w ramach projektu H2HubNS.

Projekt będzie zlokalizowany w elektrociepłowni Nowa Sarzyna w Polenergii w Polsce i obejmuje zieloną elektrownię wodorową oraz dwie stacje paliw i infrastrukturę towarzyszącą.

Historyczna umowa między obiema firmami zostanie zawarta w 2024 roku i obejmuje długoterminową umowę serwisową.

Zgodnie z oświadczeniem firmy, elektrolizery PEM firmy Hystar oparte są na Opatentowana konstrukcja Składa się z membrany, która jest o 90% cieńsza niż produkty konkurencji, co oznacza, że ​​mogą one wytwarzać do 150% więcej ekologicznego wodoru niż konwencjonalne konstrukcje.

czytałeś?
Ontario Power Generation wesprze wprowadzenie GE Hitachi SMR w Europie
W drugiej co do wielkości w Polsce przepompowni wody planowana jest modernizacja turbin

Umowa z Polenergią została podpisana po tym, jak Hystar ogłosił rundę finansowania serii B w wysokości 26 milionów dolarów w styczniu 2023 roku. Fundusze zostaną wykorzystane do skalowania i komercjalizacji technologii i zostały pozyskane od inwestorów, takich jak Mitsubishi Corporation i Nippon Steel.

Firma Hystar niedawno otworzyła również własne centrum innowacji w Høvik w Norwegii, które składa się z obiektów badawczo-rozwojowych oraz wewnętrznych laboratoriów zaprojektowanych w celu usprawnienia procesów produkcji elektrolizerów.

Od 2020 r. Elektrociepłownia Noa Sarzena Wytworzyła około 816 GWh energii elektrycznej i wyprodukowała 430 000 GJ ciepła na sprzedaż. Zakład zlokalizowany jest na terenie przemysłowym, w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów chemicznych CIECH Sarzyna SA, spółki odpowiedzialnej za ciepłownictwo i energię elektryczną.

wodoru w Polsce

Według Międzynarodowe Stowarzyszenie HandluDo 2050 roku Polska może stać się jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów zielonego wodoru w Unii Europejskiej. Chociaż wykorzystanie wodoru w transporcie i paliwie pozostaje marginalne w kraju, analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazują, że Polska może stać się bardzo konkurencyjnym producentem zielonego wodoru w ciągu następnej dekady dzięki sprzyjającym warunkom gospodarczym i politycznym.

W listopadzie 2021 r. rząd przyjął polska strategia wodorowaktóry nakreśla plan działań w zakresie technologii wodorowych mających na celu zapewnienie konkurencyjności kraju przy jednoczesnym przyspieszeniu dekarbonizacji.