Badania sugerują, że zaostrzenia stwardnienia rozsianego są spowodowane stresem
- Badanie przeprowadzone przez University of Michigan na 700 pacjentach ze stwardnieniem rozsianym wykazało, że stres powoduje objawy
- Ponad 130 000 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na tę nieuleczalną chorobę
Badania naukowe wykazały, że wyniszczające ataki stwardnienia rozsianego mogą być wywołane przez stres.
Nieuleczalna choroba, która wpływa na mózg i rdzeń kręgowy, może powodować trudności w chodzeniu i skurcze mięśni, a także niewyraźne widzenie, ból oczu, nietrzymanie moczu i depresję.
U większości osób ze stwardnieniem rozsianym objawy te pojawiają się i znikają — znane jako postać rzutowo-remisyjna — z upływem wielu miesięcy bez ich wystąpienia.
Naukowcy uważają teraz, że znaleźli wyraźny związek między stresem a rozwiązywaniem problemów.
Naukowcy z University of Michigan zbadali wzór objawów u ponad 700 pacjentów z SM. Odkryli, że ci, którzy doświadczyli stresujących wydarzeń – takich jak bieda, przemoc i rozwód – znacznie częściej mieli poważne i częste zaostrzenia.
Badania sugerują, że wyniszczające ataki stwardnienia rozsianego (MS) mogą być wywołane przez stres.
Oznaczało to również, że ci pacjenci byli bardziej narażeni na trwałą niepełnosprawność z powodu choroby.
Badanie, opublikowane w amerykańskim czasopiśmie medycznym Brain And Behavior w zeszłym tygodniu, wykazało, że pandemia Covid doprowadziła do znacznego wzrostu zachorowań na stwardnienie rozsiane.
Ponad 130 000 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na stwardnienie rozsiane, nieuleczalną chorobę, która rozwija się, gdy układ odpornościowy zostaje uszkodzony i atakuje osłonkę mielinową – ochronną powłokę nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym.
Eksperci twierdzą, że w przypadku 85 procent pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, u których występują nawroty i nawroty, nowe odkrycia pokazujące, że stres może wywołać nawrót objawów, mogą pomóc w ochronie przed zaostrzeniami choroby.
mówi dr Tiffany Braley, ekspert ds. stwardnienia rozsianego na Uniwersytecie Michigan w USA i współautorka książki Reflect.
Ale eksperci twierdzą, że nadal nie jest jasne, dlaczego stres przyczynia się do pogorszenia objawów SM.
„To badanie nie bada mechanizmu w organizmie, który oznacza, że stres wywołuje nawrót SM” – mówi dr Catherine Godbold, dyrektor ds.
„Możliwe, że sam stres nie jest prawdziwą przyczyną, ale prowadzi do innych szkodliwych zachowań, takich jak palenie lub brak snu, co zwiększa ryzyko nawrotów”.
Naukowcy z University of Michigan twierdzą, że kolejnym krokiem badań będzie zbadanie wpływu tych innych czynników na wybuchy SM.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków