Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepienia przeciwko Covid-19 i krwawieniom pomenopauzalnym

Szczepienia przeciwko Covid-19 i krwawieniom pomenopauzalnym

Krwawienia pomenopauzalne należy zbadać, nawet po szczepieniu

Wiosną 2021 roku zaczęły pojawiać się doniesienia o zmianach w cyklu miesiączkowym i niespodziewanym krwawieniu z pochwy po szczepieniu na koronawirusa.1 Na szczęście bogactwo danych z aplikacji do śledzenia okresu pozwoliło naukowcom wykazać, że szczepienie może tymczasowo zwiększyć długość cyklu i przepływ menstruacyjny, a cykle wkrótce powrócą do normy.23 Chociaż krwawienia pomenopauzalne na ogół nie są powodem do niepokoju, w około 9% przypadków krwawienie jest oznaką raka endometrium.4 Dla osób przyzwyczajonych do nieregularnych miesiączek zarówno samo krwawienie, jak i późniejsze badania mające na celu wykluczenie raka są powodem wielkiego cierpienia. W związku z tym zbadanie, czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwiększa ryzyko krwawienia pomenopauzalnego, a jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje i jakie są oczekiwane wyniki, powinno być priorytetem.

Ogólnokrajowe badanie kohortowe populacji kobiet w Szwecji, niedawno opublikowane w powiązanej publikacji (doi: 10.1136/BMJ-2023-074778) przez Ljunga i współpracowników, robi pierwszy krok w badaniu tego związku.5 Badanie obejmowało wszystkie kobiety w Szwecji w wieku od 12 do 74 lat na początku kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi, z wyjątkiem kobiet w ciąży, które miały wcześniejszy stan ginekologiczny lub historię medyczną trwającą co najmniej trzy lata. Niedostępne. Spośród około trzech milionów uczestników 1,56 miliona było w wieku od 45 do 74 lat i ta podgrupa została zapytana w celu ustalenia, kiedy osoby szukały opieki zdrowotnej z powodu krwawienia pomenopauzalnego. Ryzyko poszukiwania opieki zdrowotnej w przypadku krwawienia pomenopauzalnego przed szczepieniem, w ciągu siedmiu dni po szczepieniu i między 8 a 90 dniem po szczepieniu obliczono w celu ustalenia, czy ryzyko wzrosło po szczepieniu.

Po uwzględnieniu współzmiennych autorzy stwierdzili nieznacznie zwiększone ryzyko krwawienia po menopauzie w okresie 8-90 dni po drugiej (współczynnik ryzyka 1,14 (95% CI 1,03 do 1,25)) i trzeciej (1,25 (1,04 do 1,50)). ) dawka szczepionki na COVID-19. Natomiast autorzy nie stwierdzili zwiększonego ryzyka związanego z poszukiwaniem opieki zdrowotnej w przypadku zmian menstruacyjnych u osób w okresie okołomenopauzalnym, co potwierdza wcześniejsze ustalenia, że ​​zmiany menstruacyjne związane ze szczepieniem przeciwko COVID-19 są niewielkie w porównaniu z normalną odmianą i krótkotrwałe.23

Większości osób w wieku poniżej 50 lat w Wielkiej Brytanii nie oferuje się już szczepionek ani dawek przypominających Covid-19,6 Dlatego konieczne jest rozważenie implikacji krwawienia pomenopauzalnego po szczepieniu, ponieważ będą one teraz dotyczyć większej liczby osób niż zmiany menstruacyjne. Mając to na uwadze, klinicyści i ginekolodzy, którzy są świadomi potencjalnego zwiększonego ryzyka krwawienia pomenopauzalnego po szczepieniu przeciwko COVID-19, będą lepiej wyposażeni do udzielania pacjentom wsparcia i porad. Pacjentki przyjmujące leki, takie jak hormonalna terapia zastępcza, o których wiadomo, że powodują krwawienia pomenopauzalne jako skutek uboczny, są częściej badane pod kątem raka endometrium.7 Dlatego możemy zapytać, czy wyniki tego badania uzasadniają podobne podejście do leczenia krwawienia pomenopauzalnego po szczepieniu przeciwko COVID-19. Jednak zgłaszany związek ze szczepieniem był słaby, a związek przyczynowy nie został ustalony, więc każdą osobę, która doświadcza krwawienia pomenopauzalnego po szczepieniu, należy zachęcać do szukania pomocy medycznej i badania raka endometrium za pomocą zalecanych ścieżek.1

Chociaż każde krwawienie pomenopauzalne rzeczywiście związane ze szczepieniem może być łagodne, konieczne są dalsze badania w celu prześledzenia wyników badań u tych osób. Szwedzkie badanie dotyczyło tylko kontaktów z opieką zdrowotną, a nie wyników jakichkolwiek badań, ale przyszłe krajowe badania kohortowe mogą dostarczyć więcej informacji na temat wyników klinicznych. Bardziej kompleksowe zrozumienie szerszego wpływu na jakość życia będzie również wymagać podejścia jakościowego, które koncentruje się na zapewnieniu pacjentom komfortu dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Identyfikacja mechanizmów, za pomocą których krwawienie pomenopauzalne może być związane ze szczepieniem przeciwko covid-19, pozwoliłoby nam lepiej zrozumieć, czy ten efekt uboczny jest powodem do niepokoju. Analiza podgrup w badaniu Ljunga i współpracownikówWskazał, że wszystkie formy szczepionki były związane ze zwiększonym ryzykiem krwawienia pomenopauzalnego (chociaż szacunki były niedokładne w przypadku szczepionki Moderna i AstraZeneca), co sugeruje mechanizm, w którym pośredniczy odpowiedź immunologiczna na szczepienie, a nie określony składnik szczepionki .5 Mechanizm ten stwarza prawdopodobieństwo, że krwawienie pomenopauzalne może wystąpić również po innych szczepieniach, takich jak te przeciwko grypie i półpaścowi – obszar do dalszych badań. Wcześniejsze badanie międzynarodowej kohorty miało na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka krwawienia po menopauzie po szczepieniu przeciwko COVID-19 i wykazało jedynie, że pochodzenie latynoskie słabo chroniło.8 Jednak niewielka liczba uczestniczek, które w badaniu były po menopauzie (n = 238), może ograniczać możliwość wykrycia innych skojarzeń informacyjnych.

Istnieje potrzeba zwrócenia większej uwagi na menopauzę i okres okołomenopauzalny oraz ich interakcję z innymi aspektami zdrowia. Możliwy związek między szczepieniem przeciwko koronawirusowi a krwawieniem pomenopauzalnym to tylko jeden przykład: powiązana uwaga jest taka, że ​​niektóre osoby z COVID-19 zgłaszają objawy, które nasilają się i pokrywają się z objawami przedmenopauzalnymi i menopauzalnymi.910 W Wielkiej Brytanii nowa strategia dotycząca zdrowia kobiet,11 Poza działalnością oddolną działa na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w tej dziedzinie. Zadbajmy o to, aby badania nadążały za tymi wysiłkami.

Bibliografia

  1. Muskitta NI, Partogu Siagian NK, Rumondang A. Wpływ szczepionki covid-19 na zmiany wzorca miesiączkowania: przegląd systematyczny. szukaj fartucha [preprint] doi:10.21203/rs.3.rs-2222780/v1

READ  Oddział ratunkowy wypełniony po brzegi? Któregoś dnia z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja