Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lenektomia u dzieci i po jaskrze

Lenektomia u dzieci i po jaskrze

(Źródło zdjęcia: AdobeStock/New Africa)

Specjaliści zajmujący się jaskrą w całym kraju stwierdzili, że zdarzenia niepożądane związane z jaskrą były częste po operacji usunięcia zaćmy u dzieci, a dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy w czasie operacji miały wysokie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w oczach anafilaktycznych.1 Dr Eric de Bouthon, lekarz medycyny, z Wydziału Okulistyki, Mayo Clinic, Rochester, Minnesota, był głównym autorem badania.

Badacze chcieli określić skumulowaną częstość występowania działań niepożądanych związanych z jaskrą, czyli określanych jako jaskra lub podejrzenie jaskry, oraz czynniki związane z ich ryzykiem w ciągu pierwszych pięciu lat po usunięciu soczewki, zanim dzieci osiągnęły wiek 13 lat.

Badacze wykorzystali podłużne dane rejestracyjne zebrane w tym badaniu kohortowym; Dane zbierano podczas rejestracji, a następnie co roku przez 5 lat. Uczestniczyło 45 instytucji i 16 miejsc społeczności.

Wszystkie dzieci miały 12 lat lub mniej i odbyły co najmniej jedną wizytę w gabinecie po soczewkowaniu od czerwca 2012 do lipca 2015.

Głównymi wynikami były skumulowana częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z jaskrą oraz podstawowe czynniki związane z ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych.

W sumie uwzględniono 810 dzieci (1049 oczu); 443 oczu 321 dzieci (średni wiek 0,89 lat) było nieruchomych po usunięciu soczewki, a 606 oczu 489 dzieci (średni wiek 5,65 lat) było rzekomobulwowych.

Autorzy podali, że skumulowana 5-letnia częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z jaskrą wyniosła 29% (95% przedział ufności). [CI]25%-34%) w 443 oczach bezsoczewkowych i 7% (95% CI, 5%-9%) w 606 oczach pozorowanych.

Podejrzenie jaskry rozpoznano odpowiednio u 7% i 3% oczu katatonicznych i rzekomobłoniastych.

Autorzy wyjaśniają swoje odkrycia. W oczach z katapleksją wyższe ryzyko zdarzeń niepożądanych związanych z jaskrą wiązało się z 4 z 8 czynników, tj. wiekiem młodszym niż 3 miesiące, nieprawidłowym odcinkiem przednim, powikłaniami śródoperacyjnymi w czasie usunięcia soczewki i obustronnością. Dwa czynniki oceniane dla oczu pseudofakijnych, to znaczy witrektomia boczna i przednia, nie były związane z ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych związanych z jaskrą.

READ  Wchłanianie ACE2 z łożyska może zapobiegać przenoszeniu SARS-CoV-2 na dzieci w czasie ciąży

W badaniu stwierdzono, że u dzieci z dną rzekomą, które były starsze w momencie operacji, zdarzenie niepożądane związane z jaskrą występowało rzadziej w ciągu 5 lat od usunięcia soczewki. „Wyniki wskazują, że ciągłe monitorowanie progresji jaskry jest konieczne po usunięciu soczewki w każdym wieku” – stwierdzili.

odniesienie:
1. Bothon Ed, Rebecca Meeks, Cracker RT i in. Częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z jaskrą w ciągu pierwszych pięciu lat po usunięciu soczewki u dzieci. JAMA Okulistyka. 2023; 141: 324-331; doi: 10.1001/jamaoftalmol.2022.6413