Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego: bez obniżek stóp procentowych w 2023 |  Muzyka pop

Konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego: bez obniżek stóp procentowych w 2023 | Muzyka pop

Glapiński powiedział, że inflacja bazowa z opóźnieniem podąża za głównym CPI i jego zdaniem inflacja bazowa nadal rosła w marcu, ale zacznie spadać w drugiej połowie 2023 r. Tymczasem prezes Glapiński przytoczył kilka argumentów, dlaczego inflacja bazowa wzrost jest tak trwały. Doprowadziło to do ogromnego skumulowanego wzrostu płac realnych w ciągu ostatnich kilku lat (od 2015 r. średnie płace realne wzrosły o 22%, a płace minimalne o 36%). Jest to jednak zgodne z naszym poglądem, że niedawny szok realnej deflacji płac i konsumpcji nie jest wystarczająco silny, aby ujarzmić presję inflacyjną, którą ostatnio obserwowaliśmy. Dochodzimy do innego wniosku niż prezes w sprawie CPI, ale takiego samego w przypadku stóp, tj. uważamy, że bazowy CPI pozostanie niezmiennie wysoki w nadchodzących miesiącach i dlatego NBP powinien utrzymywać stopy procentowe na stabilnym poziomie.

Glapiński powiedział, że zawirowania w amerykańskim systemie bankowym to nowe ryzyko dla światowej gospodarki. W kraju oczekiwane jest spowolnienie wzrostu gospodarczego, co powinno sprzyjać niższej inflacji. Oczekuje się, że realna konsumpcja gwałtownie spadnie w pierwszym kwartale, ale płace realne zaczną rosnąć od połowy 2023 r., co doprowadzi do ożywienia gospodarczego.

Zdaniem Głabińskiego cykl zacieśniania polityki pieniężnej jeszcze się nie zakończył, a zarząd będzie podejmował decyzje w sprawie stóp od jednego posiedzenia do drugiego. Glapiński zasugerował jednak, że kolejnej podwyżki stóp nie będzie, a następny ruch NBP prawdopodobnie zostanie przerwany. Glapiński nie zaproponował obniżek stóp przed końcem roku, na co wskazywał wcześniej. Uważamy to za istotną zmianę w stosunku do jego poprzednich przemówień. Głównym wnioskiem z posiedzenia jest to, że NBP jest mniej pesymistyczny, a może nawet bardziej jastrzębi w tonie.

Nasza ocena oczekiwań w zakresie polityki pieniężnej po dzisiejszej konferencji pozostaje bez zmian. Uważamy, że nie będzie warunków do obniżenia stóp procentowych przed końcem 2023 roku ze względu na wysoką inflację bazową. O ile główna stopa inflacji spadnie przede wszystkim z powodu wygaśnięcia szoku energetycznego, o tyle „krajowa” składowa inflacji (bazowy CPI) powinna wskazywać na utrzymującą się presję cenową spowodowaną ciasnym rynkiem pracy, wysokim wzrostem płac oraz dużą skalą szoku kosztowego na poziomie firmy. Nasz scenariusz bazowy zakłada rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej pod koniec 2024 r., przy wciąż dużej niepewności co do tempa i zakresu redukcji inflacji.

READ  W Polsce odbywa się referendum w sprawie przyjmowania imigrantów w ramach unijnego programu