Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci twierdzą, że sztuczna inteligencja pomaga we wczesnym wykrywaniu raka

Eksperci twierdzą, że sztuczna inteligencja pomaga we wczesnym wykrywaniu raka

Główny onkolog medyczny i główny szpital Omega Dr. Mohan Vamsi. (zdjęcie DC)

Hajdarabad: Sztuczna inteligencja (AI) to przyszłość medycyny w ogóle, a onkologii w szczególności, biorąc pod uwagę jej dokładność, mówi główny onkolog miasta, dr Mohan Vamsi.

Dr Vamsi, prezes Omega Hospitals, przemawiał w niedzielę na spotkaniu z mediami na temat nowo wprowadzonego urządzenia skanującego MRI i PET opartego na sztucznej inteligencji do wykrywania raka. Powiedział, że są one bardziej skuteczne i wydajne niż skany analogowe, które mają dłuższy czas akwizycji i większą ekspozycję na promieniowanie.

„Według szacunków Indyjskiej Rady Badań Medycznych (ICMR) w Indiach rocznie choruje na raka 1,8-2 mln. Rozpoznanie raka jest najważniejszym krokiem w leczeniu, po którym następuje ocena stopnia zaawansowania nowotworu u pacjenta. Wprowadziliśmy pierwszy cyfrowy Emisja pozytonów ze skanowania PET/CT, która jest zasilana sztuczną inteligencją, w celu szybszego i dokładniejszego wykrywania raka”.

Dr Vamsi powiedział, że cyfrowy skan PET wspomagany sztuczną inteligencją zajmuje od trzech do czterech minut, w porównaniu do 12-15 minut ekspozycji na promieniowanie w trybie analogowym.

„Ponieważ czas akwizycji w skanie AI jest znacznie krótszy, ekspozycja na promieniowanie jest znacznie niższa – mniej niż 10 mSv i jedna trzecia dawki skanu analogowego. Ponadto digitalizacja poprawia czułość skanu, ponieważ możemy zidentyfikować wiele mniejsze zmiany” – powiedział dr Vamsi.

Podkreślił również adaptacyjną radioterapię, mówiąc, że zmniejszy ona częstość występowania chorób wywołanych promieniowaniem. W przypadkach guzów mózgu, gdzie badanie PET CT ma swoje ograniczenia, wprowadzono technikę PET MR.

„W niedostępnych miejscach w mózgu biopsje stereotaktyczne mogą uszkodzić tkankę martwiczą. Pozytronowa tomografia emisyjna rezonansu magnetycznego pomoże precyzyjnie określić diagnozę i leczenie oraz umożliwi neurologom i neurochirurgom identyfikację żywych i martwych tkanek” – powiedział dr Vamsi.

Lekarz powiedział, że urządzenie skanujące ma mechanizm, który dopasowuje się do warunków, widzi wielkość i lokalizację guza i zwraca promieniowanie, zmniejszając w ten sposób dawkę do sąsiednich tkanek, co jest koncepcją radioterapii adaptacyjnej.

READ  Czy wyciągniemy wnioski z pandemii?