Newswise – Zespół naukowców z Medical University of South Carolina (MUSC) zidentyfikował gen regulujący stres, który odgrywa rolę w związku między długotrwałym stresem a powszechnym typem zachowań depresyjnych u myszy. Konkretnie, ten gen był wymagany, aby długotrwały stres spowodował utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś były satysfakcjonujące lub przyjemne – często nazywaną anhedonią. Jednak gen nie odgrywał roli w innych typowych objawach podobnych do depresji, takich jak unikanie kontaktów towarzyskich i zwiększone zachowania podobne do lęku. Zespół poinformował o swoich odkryciach niedawno w eLife.
Badanie było prowadzone przez neurobiologów Makoto Taniguchi, Ph.D.I I Christopher Cowan, Ph.D.a także dr Brandon Hughes, który w tym czasie był absolwentem neuronauki w MUSC, a obecnie jest doktorem habilitowanym w Icahn School of Medicine na Mount Sinai.
Odkrycie, że ścieżka genetyczna wpływa tylko na jeden typ zachowań depresyjnych, może mieć wpływ na to, jak radzimy sobie z depresją.
„Jeśli uda nam się znaleźć indywidualne mechanizmy różnych objawów, możemy konkretnie ukierunkować te objawy w przyszłych strategiach terapeutycznych” – powiedział.
Kwan, kierownik neurobiologii MUSC, członek rady naukowej Fundacji Badań nad Mózgiem i Zachowaniem oraz bliski współpracownik Taniguchiego, wyjaśnił, że nie każdy, kto doświadcza długotrwałego stresu, zapada na depresję.
„Wiele osób może wyzdrowieć z chronicznego stresu” – powiedział.
Jednak u niektórych osób, które często doświadczają stresu, pojawiają się objawy depresji. Zrozumienie, w jaki sposób stres i depresja są powiązane w mózgu, może pomóc nam opracować lepsze metody leczenia osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego.
Jak stres wpływa na mózg
Taniguchi prowadzi laboratorium na Wydziale Neurologii, które bada związek między stresem a depresją w mózgu. Powiedział, że długotrwały stres u myszy ogranicza funkcjonowanie przedniej części mózgu. Osoby z dużymi zaburzeniami depresyjnymi często doświadczają zmniejszonej aktywności mózgu w tej samej części mózgu. Naukowcy od dawna uważali, że utrata aktywności przedniej części mózgu przyczynia się do objawów depresji.
Taniguchi i Kwan zastanawiali się, czy może istnieć ważny mediator łączący długotrwały stres z rozwojem zachowań depresyjnych.
Wiedzieli, że gen NPAS4 bierze udział w funkcjonowaniu części mózgu zwanej korą przedczołową. Wiedzieli również, że działa jako „główny regulator”, co oznacza, że może zmieniać sposób ekspresji wielu genów w oparciu o aktywność mózgu.
Wystawienie myszy na stres wyzwala uwalnianie NPAS4 w korze przedczołowej. Natomiast NPAS4 zmienia ekspresję genów i ogranicza funkcjonowanie tego ważnego regionu mózgu związanego z nagrodami. Ta zmiana w ekspresji genów jest również widoczna w mózgach osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja.
Zespół badawczy spekulował, że NPAS4 może odgrywać ważną rolę w łączeniu długotrwałego stresu z zachowaniami przypominającymi depresję.
Aby przetestować tę hipotezę, zespół manipulował NPAS4 u zestresowanych myszy i obserwował, jak się zachowują. Co zaskakujące, NPAS4 nie wpłynął na wszystkie zachowania depresyjne – jedynie na utratę zainteresowania przyjemnymi czynnościami. NPAS4 nie był zaangażowany w unikanie społeczne lub zachowania podobne do lęku.
Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich
Odkrycia zespołu wskazują, że nie ma jednego centralnego mechanizmu, dzięki któremu stres powoduje różne objawy depresji. Alternatywnie, wiele ścieżek może łączyć stres z różnymi typami objawów.
Podręczniki diagnostyczne wymieniają różne objawy depresji, w tym utratę energii, problemy ze snem i trudności z koncentracją. Jednak większość pacjentów z dużymi zaburzeniami depresyjnymi wykazuje tylko kilka typowych objawów. Innymi słowy, depresja nie jest „jeden rozmiar dla wszystkich”.
Wyniki badań, które identyfikują nowy mechanizm mózgowy związany z objawami podobnymi do depresji, wspierają ideę leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego na poziomie objawowym, a nie diagnostycznym. Sugerują również, że skuteczne terapie mogą wymagać ukierunkowania na różne mechanizmy mózgowe.
„Jestem podekscytowany pomysłem, że możemy zacząć skupiać się na indywidualnych objawach” – powiedział Kwan.
Kwan wyjaśnił, że niektóre objawy depresji mogą również wystąpić u osób z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych i schizofrenia.
Ukierunkowanie na określone objawy może być sposobem na zapewnienie bardziej skutecznych i spersonalizowanych metod leczenia. Na przykład przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest nieinwazyjną metodą leczenia osób z depresją i jest zwykle stosowana, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne. Podczas TMS elektroniczna cewka magnetyczna jest umieszczana w pobliżu czoła osoby, a pola magnetyczne stymulują komórki nerwowe w mózgu. Wyniki tego badania mogą pomóc w nauce skuteczniejszego kierowania na obszary mózgu najbardziej odpowiadające objawom danej osoby.
„Depresja to mieszana rzecz – różne osoby mają różne objawy” – powiedział Kwan. „Zrozumienie mechanizmów mózgowych leżących u podstaw różnych objawów i rozpoznanie ich potencjału do ich rozróżnienia prawdopodobnie utoruje drogę podejściom medycyny precyzyjnej do leczenia określonych objawów u osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego”.
# # #
Finansowanie pilotażowe z Instytutu Badań Klinicznych i Translacyjnych Karoliny Południowej pomogło wesprzeć wczesne etapy tej pracy, a także grant dla młodych badaczy Narodowego Sojuszu na rzecz Badań nad Schizofrenią i Depresją (NARSAD) z Fundacji Badań nad Mózgiem i Zachowaniem.
O MUSC
Założony w 1824 roku w Charleston, MUSC jest jedynym kompleksowym akademickim systemem opieki zdrowotnej w stanie, którego misją jest ochrona i poprawa życia ludzkiego w Południowej Karolinie poprzez edukację, badania i opiekę nad pacjentem. Każdego roku MUSC kształci ponad 3000 studentów na sześciu uczelniach – dentystycznej, magisterskiej, medycznej, medycznej, pielęgniarskiej i farmaceutycznej – oraz szkoli ponad 850 mieszkańców i stypendystów w swoim systemie opieki zdrowotnej. MUSC przyniósł ponad 297,8 miliona dolarów na badania naukowe w roku podatkowym 2022, prowadząc stan pod względem finansowania badań. Aby uzyskać informacje o programach akademickich, odwiedź złapany.
Jako system opieki zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Południowej Karolinie, MUSC Health jest zaangażowany w zapewnianie najwyższej jakości i najbezpieczniejszej opieki nad pacjentem, jednocześnie kształcąc i szkoląc pokolenia doskonałych dostawców usług medycznych i liderów, aby służyć mieszkańcom Południowej Karoliny i nie tylko. Opieka nad pacjentami jest świadczona w 14 szpitalach z prawie 2500 łóżkami i pięcioma dodatkowymi placówkami szpitalnymi w trakcie opracowywania, ponad 350 telezdrowia i placówkami kontaktowymi z pacjentami w domu oraz prawie 750 placówkami opieki zlokalizowanymi w całej Karolinie Południowej. W 2022 roku, ósmy rok z rzędu, US News & World Report uznał MUSC Health szpitalem nr 1 w Karolinie Południowej. Aby dowiedzieć się więcej o naszych klinicznych usługach dla pacjentów, odwiedź zdrowie mięśni.org.
MUSC i jego podmioty stowarzyszone mają łączne roczne budżety w wysokości 5,1 miliarda dolarów. 25 000 członków zespołu MUSC to wykładowcy, lekarze, dostawcy usług specjalistycznych, naukowcy, studenci, podmioty stowarzyszone i członkowie zespołu opieki, którzy zapewniają najnowocześniejszą edukację, badania i opiekę nad pacjentem.
O Instytucie SCTR
Instytut Badań Klinicznych i Translacyjnych Karoliny Południowej (SCTR) jest katalizatorem zmiany kultury badań biomedycznych, ułatwiając dzielenie się zasobami i wiedzą fachową oraz usprawniając procesy związane z badaniami, aby doprowadzić do szerokich zmian w badaniach klinicznych i translacyjnych w Karolinie Południowej. Naszą wizją jest poprawa wyników zdrowotnych i jakości życia populacji poprzez przełożenie odkryć na praktykę opartą na dowodach. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź https://research.musc.edu/resources/sctr.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji