Badania wykazały, że osoby z depresją i lękami, które miały traumatyczne dzieciństwo, często wyrastają na gniewnych dorosłych, a im cięższa trauma, tym bardziej zły staje się dorosły. To komplikuje leczenie depresji i lęku, oprócz wpływu na interakcje społeczne i zdrowie psychiczne. Badanie zostało zaprezentowane na Europejskim Kongresie Psychiatrii w Paryżu.
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
Poprzednie badanie wykazało, że ponad 40% pacjentów cierpiących na lęk i depresję ma skłonność do gniewu. Dla porównania, tylko 5 procent zdrowych osób z grupy kontrolnej ma ten problem. Trwające holenderskie badanie nad depresją i lękiem, które zostało stworzone w celu przyjrzenia się rozwojowi depresji i zaburzeń lękowych na przestrzeni wielu lat, dostarczyło danych do obecnego badania.
Począwszy od 2004 roku, badanie obejmowało uczestników w wieku od 18 do 65 lat i zaczęto wypytywać ich o ich dzieciństwo; Do końca badania wzięło w nim udział 2276 osób. Pracując przez lata, byli w stanie wykryć, czy w dzieciństwie występowała jakakolwiek trauma, taka jak utrata rodzica, rozwód rodziców lub umieszczenie w placówce opiekuńczej. Zapytali również uczestników o emocjonalne, fizyczne i seksualne zaniedbanie i wykorzystywanie. Uczestnicy zostali następnie przebadani pod kątem różnych objawów psychologicznych związanych z depresją i lękiem, w tym ich tendencji do wpadania w złość i tego, jak to się objawia.
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
(Przeczytaj także | 7 porannych nawyków, które mogą pomóc w walce z depresją)
Główny badacz Nienke De Bles (University of Leiden, Holandia) powiedział: „Ogólnie jest bardzo mało badań dotyczących gniewu. Holenderskie Study of Depression and Anxiety to dobrze ugruntowane badanie, które przyniosło wiele dobrych danych naukowych, ale nie było żadnej znaczącej pracy dotyczącej danych związanych z traumą, dzieciństwem i sprawdzeniem, czy ma to związek ze zwiększonym poziomem gniewu. Teraz odkryliśmy, że istnieje związek”.
Odkryliśmy, że osoby z lękiem lub depresją, które w przeszłości były zaniedbane emocjonalnie, znęcały się fizycznie lub psychicznie, były 1,3 do 2 razy bardziej narażone na problemy z gniewem. Odkryliśmy również, że im bardziej traumatyczne doświadczenie z dzieciństwa, tym większa tendencja do gniewu dorosłych. Nie możemy definitywnie powiedzieć, że trauma powoduje złość, ale związek jest jasny.
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
Odkryliśmy, że dzieci, które doświadczyły zaniedbania emocjonalnego, miały zwiększoną tendencję do wyrastania na drażliwych lub porywczych dorosłych, podczas gdy te, które były maltretowane fizycznie, miały większą skłonność do napadów złości lub antyspołecznych cech osobowości. Wykorzystywanie seksualne ma tendencję do tłumienia gniewu, prawdopodobnie z powodu zwiększonej wrażliwości na odrzucenie – ale wymaga to potwierdzenia”.
Kontynuowała: „Łatwy gniew może mieć wiele konsekwencji. Może utrudniać interakcje międzyludzkie i może mieć konsekwencje dla twojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Ale ludzie, którzy łatwo wpadają w złość, mają również większą skłonność do przerywania psychoterapii, więc to gniew może oznaczać, że zmniejsza ich szanse na lepsze życie”.
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
{{^ userSubscribe}} {{/ userSubscribe}}
Jeśli dana osoba tłumi złość, terapeuta może tego nie widzieć. Uważamy, że standardową praktyką powinno być zadawanie pytań osobom cierpiącym na depresję i lęki o złość i traumę z przeszłości, nawet jeśli pacjent nie wykazuje obecnej złości. Psychologiczne leczenie urazów z przeszłości może różnić się od leczenia obecnej depresji, dlatego psychiatra musi spróbować zrozumieć przyczynę, aby móc zaoferować właściwe leczenie każdemu pacjentowi”.
Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez zmian w tekście. Zmienił się tylko adres.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków