Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Huawei mógł odsłuchiwać rozmowy z holenderskiej sieci komórkowej Huawei

Chiński dostawca sprzętu telekomunikacyjnego Huawei Według poufnego raportu holenderskiej gazety De Volkskrant był w stanie monitorować wszystkie połączenia wykonywane do jednej z największych sieci komórkowych w Holandii.

W raporcie przygotowanym przez Capgemini, firmę konsultingową KPN w 2010 roku, stwierdzono, że chińska firma mogła monitorować rozmowy operatora 6,5 ​​miliona użytkowników bez wiedzy holenderskiej firmy. Według gazety.

Rozmowy prowadzone przez pracowników Huawei Holandia Według raportu Chiny mogły je monitorować, w tym wezwania ówczesnego premiera Jana Petera Balkenende i chińskich dysydentów.

KPN potwierdziło istnienie raportu, ale w poniedziałek powiedział, że „nigdy go nie zauważyło”. Huawei Wziął informacje o klientach, „dodając, że żaden z jego dostawców nie miał” nieautoryzowanego, nieocenzurowanego lub nieograniczonego dostępu do naszych sieci i systemów „.

Huawei, który budzi powszechne obawy dotyczące bezpieczeństwa w kilku krajach zachodnich, odrzucił wszelkie twierdzenia, że ​​może podsłuchiwać użytkowników KPN. „Nigdy nie byliśmy oskarżani przez agencje rządowe o działanie w sposób nieuprawniony” – powiedziała.

KPN zaczęło korzystać z technologii Huawei w 2009 roku i zleciło wykonanie raportu po tym, jak holenderski krajowy wywiad AIVD ostrzegł o możliwości szpiegostwa. Raport wykazał również, że Huawei może uzyskać dostęp do numerów wykorzystywanych przez holenderskie służby bezpieczeństwa.

W raporcie stwierdzono, że jego ustalenia narażają „dalsze istnienie KPN Mobile na poważne ryzyko”, ponieważ użytkownicy „mogą stracić zaufanie … jeśli okaże się, że chiński rząd może monitorować numery telefonów KPN”.

KPN nadal udzielał Huawei wielu kontraktów na części podstawowych sieci 3G i 4G po otrzymaniu raportu Capgemini, którego nigdy nie ogłosił.

W lipcu 2019 r. Grupa zadaniowa rządu holenderskiego zaleciła silniejsze kontrolowanie dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, ale pomimo ostrzeżeń rządu USA i innych niebezpieczeństw związanych z chińskim szpiegostwem, Huawei nie został zakazany.

Jednak w zeszłym roku KPN stał się jednym z pierwszych europejskich operatorów, który wykluczył chińską firmę z podstawowej sieci 5G, wybierając zamiast tego szwedzkiego Ericssona, podczas gdy holenderski rząd ogłosił surowsze ograniczenia dla dostawców sprzętu, w tym weryfikację przeszłości. do sieci.

Pomimo silnej presji USA i ogłoszenia zakazu w krajach takich jak Wielka Brytania – od września 2021 roku – i Szwecja, kraje europejskie są podzielone co do stanowiska wobec Huawei, który wielokrotnie odmawiał szpiegowania na rzecz państwa chińskiego.

Europa pozostaje jednak głównym polem bitwy dla firmy: w zeszłym roku ogłosiła, że ​​ma 91 kontraktów handlowych na sieci 5G, w tym 47 w Europie.