To historia dwóch ekonomistów, którzy nie poprzestają na podatkach. Chociaż status najbogatszej Wielkiej Brytanii jest od dawna zapewniony, w dużej mierze wzmocniony przez stały napływ polskich imigrantów do naszych wybrzeży w ostatnich dziesięcioleciach, pojawiają się oznaki, że to źródło taniej siły roboczej również wysycha wraz z boomem polskiej gospodarki.
Według Monitora migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego imigracja netto do Wielkiej Brytanii z Polski i innych krajów „ósemki Unii Europejskiej” spadła o 126% w latach 2016-2020. Podczas gdy Wielka Brytania przyjęła ogółem 58 700 tych imigrantów w 2016 r., 15 100 obywateli z krajów UE wyjechało European Eight Britain w 2020 roku. Kto przybył.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat liczba obywateli Polski mieszkających w Wielkiej Brytanii również spadła z nieco ponad miliona do mniej niż 700 000, wynika z corocznego badania populacji przeprowadzonego przez Office for National Statistics (ONS).
Częściowo jest to spowodowane Rosnący dobrobyt w Europie Wschodniej – i niewiele miejsc bardziej niż w Polsce.
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), od 2004 r., kiedy kraj po raz pierwszy przystąpił do Unii Europejskiej, średnia płaca polskiego pracownika wzrosła o 47 procent do około 33 600 USD rocznie.
Dla porównania, płace w Wielkiej Brytanii wzrosły o 11 procent do 50 000 dolarów.
W tym samym czasie produkcja gospodarcza na mieszkańca w Polsce wzrosła o 182 procent do 37 711 dolarów — w porównaniu do 55-procentowego wzrostu w Wielkiej Brytanii do 49 774 dolarów. Średni wzrost wśród krajów członkowskich OECD w tym samym okresie wyniósł 72%.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu