Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Neurobiolog zgadza się, że SuperAger nie przestrzega codziennej rutyny

Neurobiolog zgadza się, że SuperAger nie przestrzega codziennej rutyny

  • Carol Siegler, lat 85, zachowała dobrą pamięć w miarę starzenia się – wszystko to bez specjalnej diety i rutyny.
  • Naukowcy badają mózgi i zachowania osób w starszym wieku, aby lepiej zrozumieć spadek zdolności poznawczych.
  • Neurobiolog kognitywna Emily Rogalski twierdzi, że nietrzymanie się rutyny może być zdrowe dla mózgu.

Naukowcy badają zachowanieSuperagery– określony przez północny zachód jako rzadka grupa seniorów z mózgami ludzi poniżej 30 roku życia – aby odkryć, jak ludzie mogą zachować silną pamięć w miarę starzenia się.

Jedzenie Rośliny i cała żywnośći Regularne ćwiczeniaI Utrzymywanie linków społecznościowych Wszystkie są popartymi badaniami sposobami zachowania ostrości aż do późnej starości.

Ale, być może zaskakująco, styl życia SuperAgers może się znacznie różnić, powiedziała Insider neurobiolog kognitywny i badaczka SuperAgers, Emily Rogalski. Opierając się na anegdotycznych danych, Rogalski powiedział, że niektórzy super-trenerzy są „super-ćwiczącymi”, ale inni stają się bardziej aktywni w późniejszym życiu. To samo dotyczy diety, Rogalski powiedział, że niektórzy SuperAgers są maniakami zdrowia, podczas gdy inni przyznają, że dorastając, jedli dużo obiadów telewizyjnych.

Weźmy Carol Siegler, SuperAger z Chicago, która złożyła wniosek o dołączenie Niebezpieczeństwo! Dwa razy. Jedna z tych wyjątkowych biegaczy, Sigler powiedziała Insiderowi, że nie przestrzega ścisłego reżimu ćwiczeń ani diety ograniczonej do pożywienia.

Siegler powiedziała, że ​​wstaje o „przeciętnej porze” i je „przeciętne śniadanie” z posiłkami takimi jak płatki owsiane, omlety i francuskie tosty. 85-latka powiedziała, że ​​z samego rana zrobi sobie kawę, pogra w Wordle’a lub New York Times Spelling Bee, czekając na jej zaparzenie – ale tylko wtedy, gdy „ma na to ochotę”.

READ  DNA wykazało, że zmiany klimatyczne doprowadziły do ​​wyginięcia mamutów

SuperAger powiedziała, że ​​ostatnio zaczęła wprowadzać więcej posiłków roślinnych, ale nie powiedziałaby, że przestrzega jakiejkolwiek diety. Stara się nie podjadać i nie trzymać w domu śmieciowego jedzenia, ale już się nie ogranicza.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, Siegler powiedziała, że ​​zaczęła ćwiczyć regularnie ponad rok temu, zainspirowana śmiercią męża. Sigler dwa razy w tygodniu chodzi na jogę na krześle, aw inne dni korzysta ze szpitalnej siłowni, aby wykonywać inne ćwiczenia. Na studiach grała w siatkówkę, ale przez całe dorosłe życie przyglądała się z boku pracy męża i dzieci.

„Nie mam ustalonej rutyny, po prostu robię normalne rzeczy, które robią ludzie” – powiedziała Insiderowi. „Idę spać, nie biorę dużo leków i nie mam specjalnej diety”.

Zachowanie bystrości umysłu oznacza, że ​​nie utkniesz w rutynie

Brak ścisłego reżimu ćwiczeń lub planu żywieniowego u Sigler może wydawać się sprzeczny z intuicją, ale Rogalski powiedział, że ciągłe zmiany mogą być powodem, dla którego pozostaje tak bystra.

„Nasze mózgi naprawdę lubią zmiany” – powiedział Rogalski. „Zmiana rzeczy i posiadanie pewnych różnic pomaga nam zachować czujność”.

Ludzki mózg ewoluował, aby dostroić się do niezwykłych lub trudnych aspektów naszego środowiska, powiedział Rogalski. Ta tendencja sięga naszych wczesnych dni, kiedy ludzie musieli nasłuchiwać szelestów w lesie, które mogły wskazywać na obecność węża lub niedźwiedzia.

„Dostrzeżenie tych różnic pomaga nam się chronić” – dodał Rogalski.

Jednym z powszechnych wzorców wśród SuperAgers jest ich tendencja do stawiania sobie wyzwań poprzez czytanie nowych książek, układanie puzzli i gier umysłowych lub uczenie się nowych rzeczy, Rogalski i Inni badacze studiować tych ludzi.

Siegler utrzymuje bystry umysł dzięki zagadkom i czytaniu. Kupiła trzy duże książki z krzyżówkami i wygrała internetowy konkurs dla swojej grupy wiekowej. Gra też w Wordle i Sudoku na swoim iPadzie i lubi oglądać filmy dokumentalne Davida Attenborough oraz być na bieżąco z codziennymi wiadomościami i giełdą.

READ  Znaczenie obrazowania molekularnego u pacjentów z rakiem prostaty

„Uwielbiam uczyć się różnych rzeczy” – powiedziała. „Zawsze byłem małym chłopcem, który wszystko czyta”.

Ale z drugiej strony Sigler nie ma wielu zasad dotyczących swojej mentalnej diety. Trzyma książkę z puzzlami przy łóżku i czasami bawi się nią w nocy, innym razem nie.

Zamiast codziennie podążać za ścisłym planem, Siegler zachęca inne osoby, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia, do częstszych zmian w rutynie. Na przykład, zamiast chodzić na zaplanowane spacery, Siegler zakrada się w dodatkowych krokach, parkując dalej od sklepu spożywczego lub biblioteki lub zabierając małe ilości prania do iz pralki.

„Wpadasz w rowek i jeśli zostajesz zbyt długo, jest to koleina, rów, a potem tunel” – powiedział Siegler. – Po prostu obracaj głowę i rozglądaj się dookoła.