Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Randomizowane badania pokazują bezpieczeństwo schematów szczepień przeciw wirusowi Ebola u dorosłych i dzieci

Randomizowane badania pokazują bezpieczeństwo schematów szczepień przeciw wirusowi Ebola u dorosłych i dzieci

Dwa randomizowane, kontrolowane placebo badania oceniające trzy strategie podawania szczepionki Ebola dorosłym i dzieciom wykazały, że wszystkie schematy były bezpieczne w obu grupach wiekowych, zgodnie z ustaleniami opublikowanymi dzisiaj w New England Journal of Medicine. Przeciwciała były wytwarzane w odpowiedzi na schematy szczepień rozpoczynające się 14 dni po pierwszym szczepieniu i nadal były wykrywane na różnych poziomach – w zależności od zastosowanej szczepionki i schematu – zarówno u dzieci, jak iu dorosłych przez rok. Do badania włączono ochotników w ośrodkach w Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Mali w celu określenia optymalnych strategii szczepień w celu ograniczenia wybuchu choroby wirusowej Ebola.

Badania przeprowadzono w ramach International Ebola Vaccine Research Partnership (PREVAC). Do organizacji partnerskich PREVAC należą Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), Francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych oraz Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej. National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), część National Institutes of Health, sponsorował badanie w Liberii i Mali. W Liberii badanie przeprowadzono we współpracy z Ministerstwem Zdrowia Liberii w ramach programu partnerskiego w zakresie badań nad wirusem Ebola w Liberii. W Mali przeprowadzono go we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Klinicznych i Centrum Rozwoju Szczepionek w Mali.

Rejestracja do badań rozpoczęła się w 2017 r. i były prowadzone jednocześnie i obejmowały ramię placebo. W sumie 1400 dorosłych i 1401 dzieci w wieku od 1 do 17 lat zostało losowo przydzielonych do dwóch wstrzyknięć placebo lub szczepionki Ebola w jednym z trzech schematów. Systemy szczepionek Ebola to Ad26.ZEBOV (dostarczone przez Johnson & Johnson), po których osiem tygodni później podano dawkę przypominającą szczepionki MVA-BN-Filo (dostarczonej przez producenta z północnej Bawarii); dwie dawki rVSVΔG-ZEBOV-GP (wytwarzane przez Merck Sharp & Dohme Corp) w odstępie ośmiu tygodni; Albo pojedyncza dawka szczepionki firmy Merck, a osiem tygodni później zastrzyk placebo.

Odpowiedzi przeciwciał obserwowano do 14 dnia po pierwszym wstrzyknięciu szczepionki Ad26.ZEBOV lub rVSVΔG-ZEBOV-GP. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie jest godne uwagi, ponieważ szczepionki przeciwko wirusowi Ebola są zwykle podawane podczas wybuchu epidemii, więc informacje o tym, jak szybko szczepionka wywołuje efekt przeciwciał, można wykorzystać w wysiłkach na rzecz ochrony wrażliwych populacji. Jednak obecnie nie wiadomo, jaki poziom odpowiedzi przeciwciał niezawodnie koreluje z indukowaną szczepionką ochroną przed infekcją wirusem Ebola lub chorobą. Ponieważ żaden uczestnik nie zachorował na chorobę wywołaną wirusem Ebola podczas badania, badacze nie byli w stanie ocenić ochrony przed tą chorobą.

READ  Kontynuacja leczenia anty-TNF po ciąży zapobiega nawrotom choroby u kobiet z nieswoistym zapaleniem jelit | Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Naukowcy wymieniają kilka mocnych stron prób, w tym wyjątkową retencję ochotników przez cały okres próbny, co osiągnięto dzięki ciągłemu udziałowi społeczności i nieustannym wysiłkom na rzecz budowania zaufania.

źródło:

Odniesienie do czasopisma:

JK, M.; i in. (2022) Randomizowana próba szczepionek przeciwko wirusowi Ebola. New England Journal of Medicine. doi.org/10.1056/NEJMoa2200072.