Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znany polski aktor Jan Nowicki umiera w wieku 83 lat

Znany polski aktor Jan Nowicki umiera w wieku 83 lat

Jan Nowicki, który w całej swojej karierze zagrał blisko 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, zmarł w środę w wieku 83 lat.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada w Kowalu, małym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim.

Jego burzliwa młodość nie wróżyła mu wielkich scenicznych występów. W rzeczywistości nie był nawet przeznaczony, aby ten młody człowiek był kimś szczególnym.

Uczęszczał łącznie do siedmiu liceów w różnych miejscowościach, by ostatecznie zdać maturę państwową w oddalonej o ok. 100 km od rodzinnego miasta Łodzi.

W latach 1958-1960 studiował aktorstwo w słynnej łódzkiej Szkole Filmowej, ale został relegowany i przez rok pracował w kopalni. Następnie został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1964. Został wykładowcą, a następnie dziekanem wydziału aktorskiego PWST.

W tym samym roku, w którym ukończył studia, zadebiutował w „Zaproszeniu na zamek” Jeana Anouilha w Teatrze Starym w Krakowie. Z tą sceną miał pozostać związany przez ponad trzy dekady.

Wyróżnionych ról ekranowych Nowickiego jest zbyt wiele, by je wymienić. W szczególności Keitling w epopei historycznej Jerry’ego Hoffmana opartej na „Panu Wołodyjowskim” Henryka Sienkiewskiego, której akcja toczy się w połowie XVII wieku, bardzo burzliwym okresie polsko-litewskiej historii; „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schultza, polsko-żydowskiego autora, który zginął w Holokauście, w reżyserii Wojciecha Jerzego Haasa – film wpisany przez Martina Scorsese na listę „Arcydzieł polskiego kina”; oraz Sylwestra Chęcińskiego „Wieli ​​Szu”, opowieść o wypuszczonym z więzienia rekinie, który chce naprawić swoje życie, ale dopada go przeszłość.

Nowicki był również znany międzynarodowej publiczności. W filmie Niepochowany z 2004 roku w reżyserii Marty Mizáros wcielił się w tragiczną postać Imre Nagya, komunistycznego premiera Węgier podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku, brutalnie stłumionej przez sowiecką interwencję.

Praca Nowickiego przyniosła mu wiele odznaczeń, a poza miejscem w Parku Gwiazd w Międzyzdrojach został odznaczony różnymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1999), Złotym Medalem za Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Oficerskim Węgierskiego Orderu Zasługi (2006).

READ  Trzy notatki z rozczarowującej porażki Niemiec z Polską 1:0

Jan Nowicki zmarł 7 listopada 2022 roku we wsi Krzywent niedaleko rodzinnego Kowala. Pozostawił syna Łukasza Nowickiego, również aktora, oraz drugą żonę Ana Kondratović. Zgodnie z jego życzeniem jego ciało zostanie pochowane na Cmentarzu Koala.

źródło: