Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwukrotnie większa podaż biur w miastach regionalnych

Dwukrotnie większa podaż biur w miastach regionalnych

Według raportu opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, wskaźnik pustostanów na regionalnych rynkach biurowych miast w Polsce przez cały trzeci kwartał tego roku utrzymywał się na stabilnym poziomie, przy umiarkowanej i rozwiniętej aktywności najemców.

Konieczność szukania oszczędności w związku z wysoką inflacją i rosnącymi opłatami eksploatacyjnymi będzie dużym wyzwaniem dla rynku biurowego w nadchodzących kwartałach.

W trzecim kwartale 2022 r. w dwóch budynkach biurowych funkcjonowało prawie 20 200 metrów kwadratowych, ponieważ nowa regionalna podaż skurczyła się drugi kwartał z rzędu, zwiększając zasoby biurowe w największych miastach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Triest, Katowice, Poznań, Łódź, Lublinie i Szczecinie) na około 6,36 mln mkw.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. nowa podaż biurowa na rynkach regionalnych wyniosła 332 050 mkw., czyli o 125 procent więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, ale spadła o prawie 24 procent w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. .
Agnieszka Giermacowska, Dyrektor ds. Badań i Doradztwa, Newmark Polska

Do największych biur ukończonych w tym roku należą Budynki A1 i A2 Global Office Park w Katowicach (55 200 mkw.), KTW II w Katowicach (39 900 mkw.), Midpoint71 we Wrocławiu (36 200 mkw.), Fuzja Budynki C i D w Łodzi (18 700 mkw.), koordynacja w Trójmieście (16 000 mkw.) oraz Quorum Office Park D we Wrocławiu (16 200 mkw.).

Na koniec III kwartału 2022 r. plan rozwoju biurowego w głównych miastach regionalnych Polski nie zmienił się znacząco w ciągu kwartału, a zapasy w budowie ok. 2 tys. 580 000 metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 4 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale spadek o prawie 28 procent rok do roku. W miarę jak banki zaostrzają kryteria kredytowania nowych inwestycji, liczba nowych projektów biurowych na rynkach regionalnych spadła.

Podobnie, jak w przypadku Warszawy, również na regionalnych rynkach biurowych miast odnotowano spadek aktywności najemców w trzecim kwartale 2022 r. Łączne transakcje najmu w największych miastach regionalnych wyniosły 106 300 mkw., co oznacza spadek o blisko 44 proc. w ciągu kwartału i około 6 procent w porównaniu do kwartału Trzeci rok 2021. Całkowita powierzchnia budowy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku wyniosła około 450 600 metrów kwadratowych. Blisko połowa biur pochodziła z sektora IT i usług biznesowych: odpowiednio 25 i 23 proc. Produkcja znalazła się na trzecim miejscu, stanowiąc 11 procent całkowitego wolumenu najmu.

READ  Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na Mistrzostwa Świata Kobiet w Polsce

Nowe umowy najmu stanowiły 51 procent całkowitej akwizycji regionalnej miasta w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., a następnie rejestracje i przedłużenia (27 procent). Pozostałe 22 procent zostało rozłożonych na transakcje przednajmu (11 procent), ekspansje (7 procent) i umowy właściciel-lokator (4 procent).

Zarówno najemcy, jak i właściciele stoją obecnie w obliczu wyzwań związanych z wysoką inflacją i rosnącymi cenami mediów, które mają wpłynąć na wzrost kosztów najmu w nadchodzących kwartałach. W efekcie najemcy mogą wykazywać zwiększone zainteresowanie wynajmem powierzchni w budynkach, które oferują niższe koszty eksploatacji.
Joanna Bartosevic, Starszy Asystent, Przedstawicielstwo Najemcy, Newmark Polska

Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. ogólny wskaźnik pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie od drugiego kwartału i wyniósł 15,2% (wzrost o 0,04 punktu procentowego), ale wzrósł o 1,7 punktu rok do roku. Wskaźniki pustostanów wzrosły na czterech rynkach regionalnych, w tym w Łodzi (prawie 3,4p) i Lublinie (+1,8p). Pozostałe miasta regionalne odnotowały niższe wskaźniki pustostanów, a w Trójmieście gwałtowny spadek o 1,9 pkt. Całkowita dostępność powierzchni biurowej na ośmiu regionalnych rynkach biurowych miasta wyniosła 967 200 metrów kwadratowych, z największą ilością wolnej powierzchni w Krakowie i Wrocławiu.