Camila Lewandowski-Novak z Warszawy wiedziała, że spodziewa się małego chłopca, swojego trzeciego dziecka i nie może uniknąć ciąży, ale wiadomość o zawale serca dziecka w ostatnich trzech miesiącach mocno ją uderzyła.
„Rozbrzmiało we mnie depresja, frustracja, smutek i milion innych emocji. Ale ja też doświadczyłem tego bezradności – co mam powiedzieć dzieciom?” To 39-letnia dziewczynka.
Ta decyzja o utrzymaniu ciąży pomimo ciężkiej wady płodu jest jego nadzieją. Ale dla wielu kobiet stojących przed tą przerażającą diagnozą w Polsce aborcja nie jest już opcją, ponieważ jest w takich przypadkach zakazana.
Pani, która zmierzyła się z jego żalem. Lewandowski-Novak wezwał psychologa z Perinatal Well-Being, który otoczył swoją rodzinę przed diagnozą.
Istnienie tych firm nie jest powszechnie znane, ale od niedawna wieść ta rozprzestrzeniła się po całej Polsce, wygrawerowaną na licznych plakatach przedstawiających dziecko w macicy w kształcie serca.
Grupa antyaborcyjna rozpoczęła masową kampanię plakatową pod koniec ubiegłego roku, która uniemożliwiła Trybunałowi Konstytucyjnemu dobrowolne przerwanie ciąży z powodu nieprawidłowości płodu, orzeczenie, które wywołało masowe protesty uliczne w całym kraju.
Kraj został uznany za katolicki, z prawie całkowitym zakazem aborcji, zgodnie z wolą rządzących. Wyjątki dotyczą tylko przypadków, gdy gwałt lub podżeganie do zdrowia matki są zagrożone.
– „Nie zmuszaj bohaterstwa” –
Aborcja jest nadal legalna, kiedy pani Lewandowski-Novak dowiaduje się, że jej syn ma zespół Edwardsa, chorobę genetyczną, która powoduje poważne problemy rozwojowe i większość dzieci umiera przed porodem lub w jego trakcie.
„Doceniam to, że powinniśmy go przytulić, pocałować i potrząsnąć, a wtedy mamy gdzie go zobaczyć,” powiedział, odnosząc się do grobu małego Gabriela.
Chociaż nigdy nie rozważała aborcji, Lewandowski-Novak uważa, że w takiej sytuacji nikt nie powinien być zmuszany do ciąży wbrew swojej woli.
„Nie można nikogo zmusić do heroizmu, bo to prawda? W trudnych przypadkach, takich jak mój, pozwolę tej kobiecie zdecydować” – mówi doświadczony. Założycielem Warszawskiego Hospicjum Perinatalnego Jonah broni swobody wyboru pediatry i kardiologa płodowego Simkievich-Tangle.
„Wiem, że nie mamy prawa nikogo osądzać, ponieważ spędziliśmy ponad 20 lat z kobietami w ciąży” – powiedział 65-letni katolik AFP.
Niektóre kobiety wahają się: „Widziałam już kobiety, które chodzą tam iz powrotem dziesięć razy. Szły już do szpitala, żeby przerwać ciążę, a potem powiedziały, że nie, wracają do domu”.
„Nie jest to łatwa decyzja. Nie wolno nam zapominać, że większość z tych kobiet chciała zajść w ciążę… bez względu na chorobę jest jej cennym dzieckiem”.
– Darmowy –
Jego dobrobyt jest najstarszy i największy w kraju. Każdego roku zapewnia profilaktykę ponad 400 kobietom, u których zdiagnozowano wady płodu.
Według Pani Simkievich-Tangle „Zapewnienie kobiecie i dziecku kontynuacji ciąży w jak najlepszych warunkach… chroni je przed niepotrzebnym, długotrwałym i nieskutecznym leczeniem”.
Centrum odnowy biologicznej zapewnia porady medyczne i psychologiczne oraz szkolenia dotyczące codziennego życia rodziców chorego dziecka.
Centrum, zarządzane przez dobrowolną organizację charytatywną, przyjmuje fundusze publiczne i darowizny na nieodpłatne świadczenie usług. Czasami lekarze poświęcają swój czas.
Według Simkievich-Tangle ani orzeczenie sądu, ani kampania plakatowa nie przyciągnęły do jego firmy większej liczby kobiet.
„Pacjentom nie powiedziano jeszcze, że mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego” – powiedział, dodając, że wielu lekarzy po prostu ignoruje istnienie immunoterapii okołoporodowej, którą niektórzy uważają za stratę środków publicznych.
– Życie po śmierci –
Po stracie syna Lewandowski-Novak dołączył do grupy wsparcia dla rodziców w Wellbeing, która, jak powiedział jej mąż, pomogła jej bardziej niż mogła.
„Każdy ma swój własny sposób radzenia sobie z taką sytuacją. Moja żona zdecydowanie musi mówić o tym więcej” – powiedział Adam Novak AFP.
„Ja osobiście chciałem zachować w sobie emocje, żebyśmy nadal byli świadomi konfliktów” – szacuje 38-letni inżynier komputerowy.
Pani Lewandowski-Novak powiedziała, że byłaby wdzięczna za każdą okazję, aby porozmawiać o swoim synu, ponieważ dzięki temu zachowuje żywą pamięć.
„Jest jednym z moich dzieci. Nie podoba mi się, gdy ludzie go ignorują” – mówi.
Przyszłość rodziny jest ponownie zapisana w listach nadziei, para spodziewa się zdrowego chłopca w wieku ośmiu miesięcy.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu