WARSZAWA, Polska – Polska zatwierdziła zakaz używania przez izraelskie grupy szkolne uzbrojonych strażników podczas wizyt w kraju, w tym w byłych nazistowskich obozach koncentracyjnych.
„Jesteśmy gotowi na przyjęcie izraelskich lotów w Polsce, jeśli nie będą im towarzyszyć uzbrojeni ochroniarze” – cytuje we wtorek rzecznika MSZ Lukasa Jasinę Palestyńska Agencja Prasowa.
Jasina przemawiała po tym, jak ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwni powiedział w zeszłym tygodniu, że wizyty w izraelskich szkołach zostały zakazane „z powodu decyzji podjętych przez polskie MSZ”.
Dotyczy to wizyt organizowanych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji dla uczniów szkół średnich, które zostały zawieszone od czerwca.
W rozmowie z regionalną rozgłośnią radiową w Lublinie, we wschodniej Polsce, Jasina powiedziała, że nie ma uzbrojonych strażników dla izraelskich uczniów podczas wizyt we Francji i Niemczech, co może stwarzać wrażenie, że w Polsce są bardziej bezbronni niż w tamtych krajach.
Polska i Izrael wielokrotnie się cofały w ostatnich latach, ostatnio z nowym polskim prawem postrzeganym jako ograniczające roszczenia rodzin żydowskich, których mienie zostało wywłaszczone po II wojnie światowej.
Polska została najechana i okupowana przez reżim Adolfa Hitlera w 1939 roku i nigdy nie miała rządu spółdzielczego. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, by ostrzec świat przed masowym mordowaniem Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom.
Jednak badacze Holokaustu zgromadzili wiele dowodów na to, że polscy wieśniacy mordują Żydów uciekających przed nazistami lub polscy szantażyści, którzy wykorzystywali bezbronnych Żydów dla zysku finansowego. Sześć milionów Żydów, w tym wszystkie około 3 miliony polskich Żydów, zostało zamordowanych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu i były głównymi nazistowskimi obozami zagłady w Polsce.
Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między jedenastą a dwunastą klasą, aby zwiedzać dawne nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić zmarłych.
Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią COVID-19 co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów. Według Ministerstwa Edukacji zeszłego lata zarejestrowanych było około 7000 osób.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu