Equinor zakończył budowę elektrowni słonecznej Stępień o mocy 58 MW w Polsce i jest gotowa do uruchomienia. Stępień jest rozwijany i będzie zarządzany przez Wento, 100% spółkę zależną Equinor.
W 2021 Equinor kupił polską firmę deweloperską Wento i jej rurociąg do projektów fotowoltaicznych w całej Polsce. Niespełna 1,5 roku po przejęciu pierwsza elektrownia fotowoltaiczna firmy w Polsce jest gotowa do eksploatacji.
„Dzięki Winto jesteśmy w wyjątkowej pozycji do budowy paneli fotowoltaicznych materiałów na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszego posiadania zatwierdziliśmy budowę trzech elektrowni słonecznych w Polsce o łącznej mocy 171 MW”, powiedział Olaf Kolpenstveit, wiceprezes First Energy and Markets w Equinor: „
Stępień położony jest w gminie Braniewo, która jest częścią województwa warmińskiego w północnej Polsce. Będąc do tej pory jedną z największych elektrowni słonecznych w Polsce, Stępień posiada ponad 100 000 paneli słonecznych na powierzchni około 65 hektarów.
Będzie produkować 61 gigawatogodzin energii rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 31 000 polskich gospodarstw domowych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych wykonawców podczas budowy i eksploatacji, projekt przyczynia się do budowania wiedzy i umiejętności w zakresie rozwoju energetyki słonecznej w polskim przemyśle dostawców.
Produkcja energii w Polsce nadal zdominowana jest przez źródła tradycyjne, w tym wysoki udział węgla. Stwarza to ogromny potencjał i zapotrzebowanie na lokalne odnawialne źródła energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego.
Polska przechodzi znaczącą transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajową energię odnawialną w celu zwiększenia niezawodnych mocy energetycznych i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Equinor zamierza przyczynić się do realizacji polskich aspiracji poprzez budowę szerokiej oferty energetycznej w kraju, w tym odnawialnych źródeł energii na lądzie i morzu” – dodał Michał Jerzy Kołodzik, dyrektor Equinor na Polskę.
Equinor planuje wprowadzić energię elektryczną z elektrowni słonecznej na rynek poprzez umowę zakupu energii, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji dla elektrowni. Equinor włączy energię elektryczną do swojego rosnącego portfela energii z odnawialnych źródeł energii, zyskując dodatkową wartość z optymalizacji i obiegu.
Więcej informacji technicznych i artykułów z globalnego przemysłu energii odnawialnej można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Global Energy.
Wydanie Energy Global z jesieni 2022 r.
W wydaniu Energy Global z jesieni 2022 r. znajduje się zbiór artykułów technicznych dotyczących fal i pływów, przetwarzania odpadów w energię, magazynowania energii, technologii słonecznej i nie tylko. To wydanie zawiera również raport regionalny pokazujący, jak zielony wodór odgrywa kluczową rolę w odnowionej transformacji w Europie.
Przeczytaj artykuł online na: https://www.energyglobal.com/solar/05102022/equinors-first-solar-plant-in-poland-ready/
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu