Indeks polskich menedżerów zakupów (PMI) poprawił się o 2,1 punktu do 43 we wrześniu (HarmonogramPozostaje poniżej 50-punktowego poziomu oddzielającego spadek od wzrostu piąty miesiąc z rzędu, poinformowała 3 października agencja wywiadowcza S&P Global.
S&P Global powiedział, że produkcja, a zwłaszcza nowe zamówienia, pozostają głęboko na ujemnym poziomie w wyniku niepewności „nie tylko na rynkach produktów, ale także wśród samych producentów”.
„Zaufanie co do przyszłości pozostaje słabe, a firmy redukują miejsca pracy w szybszym tempie w ramach wysiłków, aby utrzymać się na szczycie kosztów w miarę utrzymywania się presji inflacyjnej”, powiedział w oświadczeniu Paul Smith, dyrektor ds. ekonomicznych w S&P Global.
„Szczególnie niepokojące dla firm będzie przyspieszenie inflacji kosztów nakładów, która wzrosła we wrześniu po raz pierwszy od marca w związku z wyższymi cenami energii” – powiedział Smith.
W innym miejscu badanie PMI wskazało, że produkcja i nowe zamówienia ponownie spadały w zauważalnym tempie w obliczu utrzymujących się doniesień o „wymagającym otoczeniu gospodarczym”.
Firmy zmniejszyły również swoją aktywność zakupową „w odpowiedzi na utrzymujące się tendencje spadkowe w sprzedaży i produkcji, jednocześnie starając się wykorzystać istniejące zapasy w celu uwolnienia kapitału obrotowego”, według S&P Global.
Obecna niekorzystna sytuacja gospodarcza sprawiła, że polscy producenci z niepokojem patrzą w przyszłość.
Badanie PMI wskazało, że „obawy o trend spadkowy sprzedaży i utrzymująca się wysoka inflacja podważyły zaufanie” we wrześniu.
Polscy analitycy z przymrużeniem oka podchodzą do starań S&P Global, aby ocenić nastroje w sektorze produkcyjnym.
Bank Millennium zauważył, że „indeks nie był dobrym wskaźnikiem dla branży w ostatnich miesiącach, ponieważ rzeczywista produkcja rośnie”.
Zgodnie z lepszymi niż oczekiwano wynikami sektora przemysłowego, analitycy twierdzą teraz, że przeciwności zaczną silnie rosnąć dopiero w czwartym kwartale, a nie w trzecim, jak wcześniej oczekiwano.
„Produkcja przemysłowa w Polsce okazała się w III kwartale pozytywną niespodzianką, ale trudno oczekiwać poprawy w kolejnych kwartałach. Zakładamy, że PKB w IV kwartale skurczy się o 0,2% kw/kw, m.in. poprzez kurczenie się w branży, powiedział również Bank Millennium.
Biorąc pod uwagę spowolnienie, które dopiero teraz zaczyna spadać w dalszej części roku, perspektywę dodatkowo komplikuje przyspieszająca inflacja.
CPI w Polsce wyniósł we wrześniu 17,2% r/r, przekraczając konsensus rynkowy, podał w zeszłym tygodniu GUS w pilnym szacunku. Może to spowodować, że Narodowy Bank Polski (NBP) powróci do ostrzejszych działań zaostrzających już 5 października, czyli termin kolejnego posiedzenia członków NBP.
Nie wiadomo, czy NBP zareaguje na dane inflacyjne podnosząc referencyjną stopę procentową o ponad 25 punktów bazowych do 7%, ale jeśli bank centralny zdecyduje się na jeszcze większą podwyżkę, może to pogorszyć sytuację w sektorze przemysłowym.
Ale na razie „dane PMI wspierają wzrost o 25 punktów bazowych” – zaznaczył PKO BP.
Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w sierpniu do 10,9% rok do roku w cenach stałych, po wzroście o 7,1% rok do roku w poprzednim miesiącu, jak podał 19 września nieskorygowane dane GUS.
Dane o produkcji przemysłowej za wrzesień zostaną opublikowane 20 października.
Dzięki temu, co zapowiada się na solidne w pierwszych trzech kwartałach roku, Polska odnotuje wzrost PKB o około 4%-5% w 2022 roku.
Oczekuje się, że ekspansja spadnie z powrotem do około 1%-3% w 2023 r., ze znacznymi zastrzeżeniami związanymi z wynikiem wojny na Ukrainie – jeśli w ogóle – oraz długofalowymi skutkami agresywnej kampanii zacieśniania polityki monetarnej NBU.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu