Prezydent Rosji Władimir Putin traci poparcie swoich najbardziej lojalnych sojuszników. zdjęcie / AP
Czy prezydent Xi Jinping jest gotów porzucić prezydenta Władimira Putina? A może ich „bez granic” związek jest właśnie taki?
Sytuacja się zmieniła, odkąd obaj przywódcy ogłosili ożywioną przyjaźń na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w lutym.
Kilka dni później Putin najechał na Ukrainę.
Teraz desperacko próbuje zachować twarz, podczas gdy jego siły wycofują się w nieładzie.
To spowodowało, że analitycy spraw międzynarodowych mają problemy ze zrozumieniem miejsca pobytu autokratów.
Pozornie nie wszystko potoczyło się dobrze, gdy przywódcy Chin, Rosji i Indii spotkali się w zeszłym tygodniu na uboczu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Uzbekistanie.
„Putin mógł mieć nadzieję na dalsze słowne, jeśli nie praktyczne, poparcie dla Pekinu i przeciwstawiającego się New Delhi, ale nie otrzymał żadnego. Zamiast tego obaj przywódcy wyrazili zaniepokojenie inwazją”, pisze Grant Wyeth, analityk polityczny z Melbourne dla australijskich spraw zagranicznych.
Ale Shirin Lee, starszy wykładowca na Szwedzkim Uniwersytecie Obronnym, twierdzi w artykule opublikowanym przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI), że niewiele powinno się czytać w tym połowicznym spotkaniu.
„Prezydent Rosji Władimir Putin wydawał się kulić przed prezydentem Chin Xi Jinpingiem, gdy przyznał się do „pytań i obaw” Chin dotyczących sytuacji Rosji na Ukrainie” – napisała. „Ale wbrew niektórym oczekiwaniom, że Chiny mogą postrzegać Rosję jako strategiczne obciążenie ze względu na wojny ukraińskie i ukraińskie, prawdopodobne jest, że Pekin podwoi swoje relacje w perspektywie krótko- i średnioterminowej”.
między wierszami
W zeszłym tygodniu Xi wezwał Rosję do „wspólnego odgrywania roli wielkich mocarstw”, aby osiągnąć „stabilność i pozytywną energię”.
W środę Putin ogłosił „częściową mobilizację” swojego kraju, wzywając 300 000 poborowych, aby wesprzeć jego nieudane wysiłki na Ukrainie.
Wydaje się to dziwne, teraz, kiedy Putin zdecydował się publicznie przyznać, że Xi ma obawy.
„To było interesujące, że prezydent Putin oświadczył, iż wie, że Xi Jinping ma obawy związane z tym, co robi na Ukrainie” – powiedziała w weekend zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman. „To bardzo ekscytujące, że Putin to mówi”.
Wydaje się, że Putinowi nie podoba się kwestionowanie jego rządów.
„Oczywiście szczegółowo wyjaśnimy nasze stanowisko w tej sprawie – chociaż rozmawialiśmy o tym wcześniej” – powiedział o swoim spotkaniu z Xi.
Przyznał, że prezydent Indii Narendra Modi „nieustannie wyrażał obawy”.
Wyeth mówi, że takie wyznania świadczą o niepokoju Putina.
„Nawet jeśli Pekin nadal postrzega Moskwę jako ważnego partnera w przekształcaniu międzynarodowych baz na swoją korzyść, Xi na potrzeby wewnętrzne musi teraz zachować pewien dystans między sobą a Putinem” – dodaje.
„Prezydent Rosji wydaje się słaby i niekompetentny, ponieważ nie jest w stanie zmusić Ukrainy do poddania się – cech, których nie można kojarzyć z autorytarnymi reżimami. Teraz Pekin może wykorzystać słabość Rosji na swoją korzyść”.
aktualny stan
„Pomimo pozornie nieruchomej twarzy na szczycie, Xi raczej nie zerwie więzi z Putinem z powodu braku postępów Rosji na Ukrainie” – mówi Lee. „Rosja pozostaje po prostu bardzo ważnym partnerem w chińskiej strategii kwestionowania pozycji USA w regionie Indo-Pacyfiku”.
Ale jest to równoważenie.
Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin odpowiedział w środę na wezwanie Putina do mobilizacji, wzywając do wznowienia rozmów pokojowych.
„Wzywamy wszystkie strony do osiągnięcia zawieszenia broni i zakończenia wojny poprzez dialog i negocjacje oraz do znalezienia rozwiązania, które uwzględni uzasadnione obawy wszystkich stron o bezpieczeństwo tak szybko, jak to możliwe” – powiedział.
Ale pośrednio strzelał również do Stanów Zjednoczonych, popierając twierdzenie Rosji, że to ona stoi za trwającym konfliktem: „Mamy również nadzieję, że społeczność międzynarodowa stworzy do tego warunki i przestrzeń”.
Istnieje wiele dowodów na wzmocnienie relacji.
Podczas gdy Xi wydawał się mniej entuzjastycznie nastawiony do konfrontacji twarzą w twarz z Putinem w zeszłym tygodniu, jego rzecznicy Partii Komunistycznej nadal głoszą swój entuzjazm dla partnerstwa.
Chińscy urzędnicy obiecali zwiększyć współpracę wojskową poprzez ćwiczenia obronne, transfer technologii i wymianę informacji wywiadowczych, aby przeciwdziałać „zewnętrznym próbom podważenia porządku konstytucyjnego” obu krajów.
„Chiny czerpią taktyczne korzyści z rosnącej zależności Rosji od niej, co w coraz większym stopniu pomaga wzmocnić pozycję Chin w regionie Indo-Pacyfiku” – argumentuje Li.
Współpraca obronna i umowy o wymianie informacji z Rosją przyczyniają się do realizacji ogólnych celów Chin polegających na osłabieniu przewagi militarnej USA w regionie Indo-Pacyfiku oraz wykorzystaniu słabości w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami.
osiągnięcie ekonomiczne
I chociaż nie chciały publicznie deklarować swojego poparcia dla inwazji na Ukrainę, Chiny trzymały się swojej strony stosunków.
Wstrzymała się od głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ potępiającego rosyjską inwazję. Sprzeciwiał się międzynarodowym sankcjom gospodarczym i dyplomatycznym. Umocnił – poprzez wydarzenia takie jak konferencja Szanghajskiej Organizacji Współpracy w zeszłym tygodniu – ideę, że Pekin i Moskwa oferują realną alternatywę dla „porządku opartego na zasadach” na Zachodzie.
Ale Chiny również chciały być postrzegane jako odpowiedzialny obywatel świata.
„Pekin ograniczył dodatkowe szkody dla swoich interesów gospodarczych i reputacji dyplomatycznej, nie pomagając Rosji uniknąć sankcji amerykańskich i europejskich, a także ograniczając finansowanie zakupów rosyjskich towarów przez chińskie banki państwowe”, profesor nadzwyczajny w Instytucie Stosunków Australijsko-Chińskich UTS, Dr Michael Clarke, przekonuje tłumacz w Lowe Institute.
Znamienne jest, że chińskie firmy zawiesiły lub zawiesiły swoje projekty z Rosją.
Li przekonuje jednak, że Chiny znajdują mniej oczywiste sposoby na zapewnienie bezpośredniego wsparcia dla wysiłków wojennych Rosji. „Poprzez sieć filii chińskie firmy eksportują do Rosji produkty podwójnego zastosowania, w tym okrętowe silniki Diesla, mikroczipy, komponenty radarów i tlenek glinu do rozwoju broni”.
Stosunki między Moskwą a Pekinem są korzystne.
I korzyści, jakie zapewnia dwóm dominującym despotom.
„Pierwszą agendą Xi była „walka” o urzeczywistnienie „chińskiego marzenia” o „wielkiej odnowie narodowej”, a główną przeszkodą w tym jest krnąbrna i regresywna hegemonia Ameryki”, mówi dr Clark.
„Ścisłe stosunki chińsko-rosyjskie, z perspektywy Chin, są w tym kontekście ważne, o ile przyczyniają się do gospodarczej i militarnej siły Chin i pomagają ograniczać Stany Zjednoczone”.
Jimmy Seidl Niezależny pisarz | Umieść tweeta
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Badania pokazują, że bogaci ludzie płacą mniej podatków w Nowej Zelandii niż w podobnych stanach
Indyjscy turyści przybywają do Nowej Zelandii, ale odsetek odmów wydania wiz pozostaje wysoki
Australijski zakaz fotografowania na siłowni wywołuje globalną kampanię przeciwko nagrywaniu treningów