Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gazprom płaci Kremlowi 8,6 mld funtów po osiągnięciu rekordowych zysków | Gazprom

Rosyjska firma energetyczna wspierana przez państwo Gazprom Przygotowuje się do wypłacenia Kremlowi sumy 8,6 mld funtów po odnotowaniu rekordowych zysków.

Firma odnotowała zysk netto w wysokości 2,5 biliona rubli (35,8 miliarda funtów) za pierwsze sześć miesięcy tego roku. Ceny ropy i gazu wzrosły w tym okresie, wywołane obawami o dostawy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kreml jest właścicielem 49,3% Gazpromu i będzie uczestniczyć w wypłatach 1,21 bln rubli, po tym, jak jego zarząd zaproponował inwestorom płacenie 51,03 rubli za akcję zwykłą. Uchwała zostanie przedstawiona akcjonariuszom na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu 30 września.

Dywidenda stanowi przeszkodę w wysiłkach Zachodu, by zdusić rosyjską gospodarkę za pomocą sankcji. Wielka Brytania i Europa Posunęła się również do stopniowego wycofywania rosyjskiego importu ropy i gazu, aby uniemożliwić Zachodowi finansowanie reżimu Władimira Putina. Jednak zamiast tego Rosja zwiększyła eksport ropy do Azji, a ceny gazu wzrosły w odpowiedzi na odcięcie przez Gazprom dostaw do Europy.

Wiceprezes wykonawczy Gazpromu, Famil Sadegov, powiedział: „Pomimo presji sankcji i niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego, Grupa Gazprom odnotowała rekordowe przychody i zysk netto zgodnie z MSSF w pierwszej połowie 2022 r., jednocześnie zmniejszając dług netto i dźwignię finansową do limitu. „.

Wypłata odszkodowań była następstwem decyzji z czerwca o anulowaniu rocznej dywidendy Gazpromu po raz pierwszy od 1998 r. Decyzja spowodowała spadek akcji Gazpromu o blisko 30% w ciągu jednego dnia.

Decyzja o dywidendzie pojawia się, gdy firmy energetyczne i politycy czekają w napięciu, aby zobaczyć, czy Rosja sprowadzi dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 z powrotem do Europy.

Rosja powiedziała, że ​​tak Przepływ gazociągu bałtyckiego został wstrzymany w środę od piątej rano Przez trzy dni na naprawę.

Gazprom ograniczył w ostatnich miesiącach produkcję gazu do najniższego poziomu od 2008 roku. W lipcu przepływ został wstrzymany na 10 dni ze względu na planowaną konserwację, ale przy zaledwie 20% wydajności w związku z awanturą o niezwracanie sprzętu z powodu sankcji wobec Rosji.

Nowe kontrowersje pojawiły się w środę, kiedy dyrektor generalny Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że Siemens Energy nie jest w stanie przeprowadzić regularnej konserwacji urządzeń gazociągu Nord Stream 1.

Szef rosyjskiego giganta energetycznego powiedział też, że poważna konserwacja urządzeń Nord Stream 1 nie jest możliwa ze względu na zachodnie sankcje – podała agencja Interfax.

W tym tygodniu jeden z największych dostawców gazu we Francji, Engie, powiedział, że Gazprom jeszcze bardziej ograniczy dostawy do firmy z powodu sporu o stosowanie niektórych kontraktów. Gazprom już od początku wojny odciął dostawy firmie Engie, która jest właścicielem 9% udziałów w Nord Stream 1.

W środę spór zaostrzył się, ponieważ rosyjska firma przygotowywała się do wstrzymania wszystkich dostaw do francuskiego kontrahenta od 1 września, twierdząc, że nie ma płatności.

Gazprom poinformował, że decyzja o wstrzymaniu dostaw gazu do Engie była spowodowana tym, że francuska firma nie zapłaciła w lipcu całości za dostawy gazu. Rozumie się, że ENGIE odliczyła od refundacji „rekompensatę” za spadek dostaw gazu w ostatnich tygodniach.

Europejskie rządy oskarżyły Putina o uzbrajanie dostaw gazu podczas konfliktu na Ukrainie. Moskwa temu zaprzecza i mówi o technicznych przyczynach ograniczenia dostaw.

Komisja Europejska jest Przestudiuj możliwości interwencji kryzysowej na hurtowych rynkach gazu Wśród obaw o wyższe rachunki i przerwy w dostawie prądu tej zimy.

Kraje europejskie wyprzedzają średnio przed zimą cele dotyczące magazynowania gazu wyznaczone przez Unię Europejską. Magazyny w Europie zawierają około 84 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, wyprzedzając 65 miliardów metrów sześciennych 1 września i zbliżając się do celu na listopad 88 miliardów metrów sześciennych.

Firma konsultingowa Aurora poinformowała, że ​​Francja, Polska, Włochy i Czechy osiągnęły już cel listopadowy, podczas gdy Łotwa była jedynym krajem, który nie osiągnął celu wrześniowego.

Niemcy mają największą pozostałą przestrzeń magazynową do wypełnienia, wynoszącą 2,6 mld cm, ponieważ mają wyższe cele i rozległe magazyny.