Brytyjskie badanie wykazało w niedzielę, że nawet jedna czwarta osób nie wyzdrowiała w pełni z COVID po całym roku hospitalizacji z powodu tej choroby, ostrzegając, że przedłużający się COVID może stać się powszechnym schorzeniem.
ten nauka Z udziałem ponad 2300 osób stwierdzono również, że kobiety mają o 33% mniejsze prawdopodobieństwo pełnego wyzdrowienia niż mężczyźni.
Stwierdzono również, że osoby otyłe miały o połowę mniejsze szanse na całkowite wyzdrowienie, podczas gdy osoby wymagające wentylacji mechanicznej były o 58 procent mniej prawdopodobne.
W badaniu przyjrzano się zdrowiu osób, które zostały wypisane z 39 brytyjskich szpitali z COVID w okresie od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r., a następnie oceniono powrót do zdrowia 807 z nich pięć miesięcy i rok później.
Tylko 26 procent zgłosiło pełne wyzdrowienie po pięciu miesiącach, a liczba ta wzrosła tylko nieznacznie do 28,9 procent po roku, zgodnie z badaniem opublikowanym w Medycyna oddechowa Lancet czasopismo.
Współprowadząca badanie Rachel Evans z Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Opieką, powiedziała:
Najczęstszymi objawami pojawiającego się koronawirusa były zmęczenie, bóle mięśni, brak snu, ospałość fizyczna i duszność.
„Bez skutecznych terapii długotrwały COVID-19 może stać się bardzo rozpowszechnioną nową chorobą” – powiedział współautor badania Christopher Breitling z University of Leicester.
Badanie, które zostanie zaprezentowane na Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych, jest w toku i nadal będzie monitorować stan zdrowia pacjentów.
© AFP
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków