Badanie zostało opublikowane w maju 2022 w czasopiśmie Choroby okrężnicy i odbytnicy Podkreśla znaczenie anatomii. Dr Argeni i współpracownicy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, Austria, zapewniają wgląd w anatomiczne położenie siatkówki w stosunku do kości krzyżowej podczas zabiegu laparoskopowego. Autorzy przebadali 18 nowych zwłok i wykonali laparoskopowe zespolenie siatką krzyżową, tak jak robią to chirurdzy podczas laparoskopowego zespolenia siatką krzyżową. Niniejsze badanie podkreśla znaczenie badań zwłok przed zastosowaniem nowych technik chirurgicznych w praktyce klinicznej.
Dr Albert Walthuis z Oddziału Chirurgii Brzusznej Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii skomentował badanie w towarzyszącym artykule redakcyjnym zatytułowanym „Leczenie siatką na cyplu krzyżowym w laparoskopowym utrwaleniu siatkówki: to ważna anatomia!”
Anatomia chirurgiczna to podstawa naszej codziennej praktyki. Przy wykonywaniu operacji bez tomografii komputerowej i korygowaniu „nieprawidłowości anatomicznych” niezbędna jest odpowiednia znajomość struktur anatomicznych. Podczas anatomii chirurgicznej najważniejsza jest wszechstronna wiedza anatomiczna dzięki powiększeniu prawidłowych struktur anatomicznych. To dzięki takim badaniom możemy omówić szczegóły laparoskopowej abdominoplastyki siatkówki, abyśmy mogli kształcić studentów, stażystów chirurgicznych, a nawet naszych kolegów”.
Dr Albert Walthes, MD, PhD, Oddział Chirurgii Brzusznej, Szpital Uniwersytecki Leuven, Belgia
źródło:
Numer czasopisma:
Argentyna S., i in. (2022) Laparoskopowe mocowanie siatki krzyżowej do mocowania odbytniczo-brzusznego: implikacje kliniczne z badania zwłok. Choroby okrężnicy i odbytnicy. doi.org/10.1097/DCR.0000000000002133.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji