Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

15,4 procent przypadków raka piersi wykrytych przesiewowo jest nadmiernie diagnozowanych |  zdrowe starzenie

15,4 procent przypadków raka piersi wykrytych przesiewowo jest nadmiernie diagnozowanych | zdrowe starzenie

Wtorek, 1 marca 2022 r. (HealthDay News) – Wśród kobiet, które co dwa lata poddaje się mammografii w wieku od 50 do 74 lat, około 15,4 procent przypadków wykrytych przesiewowo jest zagrożonych naddiagnozą, wynika z badania opublikowanego w Internecie 1 marca w Roczniki chorób wewnętrznych.

Dr Mark de Reiser z Duke University Medical Center w Durham w Północnej Karolinie wraz ze współpracownikami oszacował odsetek nadmiernie diagnozowanego raka piersi we współczesnej praktyce mammograficznej, biorąc pod uwagę rozpoznanie raka niepostępującego. Wskaźnik nadmiernej diagnozy przewidziano przez połączenie odpowiedniego modelu historii naturalnej z danymi dotyczącymi tablic trwania życia. Uwzględniono dane z grupy 35 986 kobiet w wieku 50-74 lat, które przeszły pierwszą mammografię w latach 2000-2018, z 82 677 mammografią i 718 rozpoznaniami raka piersi.

Naukowcy odkryli, że 4,5 procent wszystkich przedklinicznych przypadków raka oceniono jako niepostępujące. Ogólnie szacuje się, że 15,4 procent nowotworów wykrytych przesiewowo było nadmiernie zdiagnozowanych w dwuletnich programach badań przesiewowych w wieku od 50 do 74 lat, przy 6,1 i 9,3 procent z powodu powolnego przedklinicznego i przedklinicznego wykrywania raka Postępujący u kobiet, które zmarłyby z innej przyczyny odpowiednio przed diagnozą kliniczną.

„Odkryliśmy, że wskaźnik nadmiernej diagnozy przesiewowych badań mammograficznych w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie nie będzie tak wysoki, jak sugerują badania nad częstością występowania” – napisali autorzy. „Mamy nadzieję, że nasze wyniki przybliżą tę dziedzinę do konsensusu i ułatwią podejmowanie decyzji dotyczących mammografii przesiewowej”.

READ  Szybkie pojawienie się nowych wariantów SARS-CoV2 ze względu na zdolność wirusa do tymczasowego przyspieszenia tempa ewolucyjnego