Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski premier mówi, że szanse na porozumienie w sprawie funduszy koronawirusowych w UE „nieznacznie wzrosły”

Polski premier mówi, że szanse na porozumienie w sprawie funduszy koronawirusowych w UE „nieznacznie wzrosły”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przygotowuje się do powitania polskiego premiera Mateusza Morawieckiego przed spotkaniem w siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia, 18 lutego 2022 r. Olivier Matisse/Paul via Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Polska poczyniła postępy w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie zniesienia zakazu funduszy na odbudowę koronawirusa – powiedział w piątek premier, dodając, że uważa, że ​​można osiągnąć porozumienie.

Bruksela musi jeszcze zgodzić się na narodowy plan naprawy Warszawy, który jest potrzebny do zniesienia embarga na finansowanie o wartości 36 miliardów euro (40,89 miliarda dolarów) ze względu na kłótnię o reformy sądownictwa, które według bloku podważają niezależność sądów.

– Szanse po dzisiejszych rozmowach trochę się poprawiły – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli, transmitowanej przez telewizję polską, podkreślając, że nie jest jeszcze jasne, czy w najbliższych tygodniach uda się osiągnąć porozumienie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Morawiecki przemawiał po dzisiejszym spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Komisja odmówiła komentarza, czy podziela ocenę Morawieckiego, że po spotkaniu poprawiły się szanse na otwarcie przez Polskę dostępu do Europejskiego Funduszu Naprawczego.

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej utorował w środę drogę władzom wykonawczym Unii Europejskiej do obcięcia miliardów euro od Polski i Węgier, odrzucając apelacje Warszawy i Budapesztu przeciwko nowej unijnej karze, która wstrzyma finansowanie członków naruszających europejskie prawo. Czytaj więcej

Obecny spór z Polską koncentruje się na izbie dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która według krytyków jest upolitycznionym organem, który karze sędziów sprzeciwiających się reformom sądownictwa w Warszawie.

Sąd Najwyższy UE wezwał do jej rozwiązania, orzekając w październiku zeszłego roku, że Polska musi płacić 1 mln euro dziennie grzywny, aby ją zatrzymać.

READ  Polska Japonia | wiadomości ze świata

Zarówno nacjonaliści rządzący w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, jak i sojusznik rządu, prezydent Andrzej Duda, zaproponowali ustawę mającą na celu wyjście z kryzysu. Czytaj więcej

Krytycy twierdzą jednak, że oba zestawy propozycji nie odnoszą się do fundamentalnego problemu upolitycznienia sądownictwa, którego przykładem jest Izba Dyscyplinarna.

Pomimo zamrożenia finansowania odbudowy koronawirusa, Polska realizuje swój krajowy plan naprawy za własne pieniądze.

„Wkrótce rozpoczną się pierwsze przetargi i zostaną zabezpieczone środki na ich realizację” – powiedział Moraviki. „Nie sądzę, że w przyszłości nie zostanie zrefundowany (przez Unię Europejską)”.

(1 dolar = 0,8804 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Alana Sharlisha i Paula Florkiewicza w Warszawie, Gabrieli Baczyńskiej w Brukseli, Redakcja Marka Heinricha i Tomasa Janowskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.