Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

4000-letnia gra planszowa odkryta przez polskich archeologów

4000-letnia gra planszowa odkryta przez polskich archeologów

Pozostałości gry znalezione na stronie

Pozostałości gry znalezione na stronie
Zdjęcie: Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej

W grudniu 2021 roku zespół archeologów pracujących w Omanie wykonał jedyny rodzaj odkrycia że będzie otrzymuj swoją pracę na stronie takiej jak ta: wykopali grę planszową sprzed około 4000 lat, która może być starożytnym przodkiem Backgammona.

Kopanie (przez Ars Technica), który był podjęta przez Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Ministerstwo Dziedzictwa i Turystyki Omanu, odbyła się w dolinie Kumayrah oraz dokonał wszelkiego rodzaju fajnych (przynajmniej dla archeologów) odkryć z epoki brązu, jak niektóre duże wieże i dowód, że osada była częścią handlu miedzią.

Jak wykopać raport tak entuzjastycznie opowiada, jednak najlepszą rzeczą, jaką znaleźli, była gra planszowa:

Ale najbardziej nieoczekiwane odkrycie nie jest bezpośrednio związane z ekonomią czy egzystencją. – W jednym z pokoi znaleźliśmy… planszę do gry! – promienieje dyrektor projektu. Tablica wykonana jest z kamienia i posiada zaznaczone pola i otwory na kubki. Gry oparte na podobnych zasadach rozgrywano w epoce brązu w wielu ośrodkach gospodarczych i kulturalnych tamtej epoki. – Takie znaleziska są rzadkie, ale kilka przykładów jest znanych z Indii, Mezopotamii, a nawet wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Najbardziej znanym przykładem planszy do gry opartej na podobnej zasadzie jest ta z grobów z Ur, – wyjaśnia archeolog.

Jak streszczenie sugeruje, że chociaż gra znaleziona w dolinie Kumayrah jest czymś tajemniczym, przynajmniej tak jest podobny do Królewska gra Ur, jedna z najsłynniejszych gier planszowych starożytności. A ta gra ma piekielną historię; jak Ars Jennifer Ouellette wyjaśnia, podczas gdy gra została odkryta sto lat temu, nikt nie wiedział, jak w nią grać, aż do lat 80., kiedy „kurator w British Museum, Irving Finkel, przetłumaczył babilońską glinianą tabliczkę na początku lat 80., która okazała się opisem zasady.”

Rzeczywista gliniana tabliczka, datowana na 177 rok p.n.e., która wyjaśniała zasady Królewskiej Gry w Ur

Gdy zasady zostały odkryte i ludzie mogli grać w tę grę, szybko stało się jasne, że Królewska gra Ur, znany również jako Gra w dwadzieścia kwadratów, albo ewoluowała, albo została zastąpiona przez grę, którą znamy dzisiaj jako Tryktrak.

Niestety, podczas wykopalisk nie znaleziono żadnych butów z brązu ani okien.