Marsjańska sonda NASA, Curiosity, mogła znaleźć cegiełki życia na Czerwonej Planecie.
Badania wykazały, że skały zebrane przez łazik zawierają węgiel organiczny, który mógł pochodzić od owadów, które kiedyś wędrowały po Marsie.
Analiza osadów z sześciu miejsc, w tym z odsłoniętej skarpy, pozwoliła zidentyfikować starożytny cykl węglowy. Uważa się, że próbki mają „podstawę biologiczną”, podobną do skamieniałych szczątków życia drobnoustrojów w Australii sprzed 2,7 miliarda lat.
Węgiel ma dwa stabilne izotopy, 12 i 13, a ich ilość daje nam wgląd w jego pochodzenie.
„Próbki silnie zubożone w węgiel 13 są nieco podobne do próbek z Australii pobranych z osadów mających 2,7 miliarda lat” – powiedział profesor Christopher House, główny autor badania z Penn State University w USA.
Próbki te były wynikiem aktywności biologicznej, gdy metan był konsumowany przez starożytne maty mikrobiologiczne. Ale niekoniecznie możemy to powiedzieć na Marsie, ponieważ jest to planeta, która mogła powstać z innych materiałów i procesów niż Ziemia.
Na Ziemi może to odnosić się do wcześniejszych drobnoustrojów, które spożywały wytwarzany przez mikroorganizmy metan. Wiadomo, że w atmosferze Marsa występuje metan – najprostsza cząsteczka organiczna.
Starożytny Mars mógł mieć duże pióropusze metanu, które zostały uwolnione z wnętrza Ziemi, gdzie produkcja byłaby energetycznie korzystna.
Następnie uwolniony metan zostanie zużyty przez drobnoustroje lub wejdzie w reakcję ze światłem ultrafioletowym i osadzi się bezpośrednio na powierzchni.
Curiosity krąży wokół krateru Gale od ponad dziewięciu lat – kopiąc pod powierzchnią i przesyłając wyniki do domu.
Uważa się, że krater Gale był głębokim jeziorem mającym 3,5 miliarda lat, zawierającym złożone cząsteczki organiczne, które są podstawowymi surowcami do życia, jakie znamy.
Ilości węgla 12 i węgla 13 w naszym Układzie Słonecznym to ilości, które były obecne, gdy układ słoneczny się formował. Oba są obecne we wszystkim, ale ponieważ węgiel 12 reaguje szybciej niż węgiel 13, patrzenie na względne ilości każdego z nich w próbkach może ujawnić cykl węgla, powiedział House.
Ciekawość podgrzewała próbki bez dostępu tlenu, aby oddzielić wszelkie chemikalia. Skany wykazały, że niektóre z nich zostały wyjątkowo zubożone przy węglu 13, podczas gdy inne zostały wzbogacone.
Inne prawdopodobne teorie obejmują obłok pyłu kosmicznego – lub promieniowanie ultrafioletowe, które rozkłada dwutlenek węgla.
„Wszystkie trzy z tych scenariuszy są niekonwencjonalne – w przeciwieństwie do typowych procesów na Ziemi” – powiedział House.
Uważa, że znalezienie pozostałości mat mikrobiologicznych może wyjaśnić sprawę.
Łazik Persevering NASA, który wylądował w lutym ubiegłego roku, wierci krater Jezero na Marsie – w miejscu innego starożytnego jeziora – w poszukiwaniu śladów przeszłego życia.
„Jesteśmy ostrożni w naszej interpretacji, która jest najlepszym sposobem postępowania podczas badania innego świata” – powiedział House.
Ciekawość wciąż zbiera i analizuje próbki. Za około miesiąc wrócisz na stronę, na której znalazłeś próbki.
Dla naukowców wyniki spełniają od dawna cel badania Marsa w celu pomiaru różnych izotopów węgla – jednego z najważniejszych narzędzi geologii – z osadów na innym, nadającym się do zamieszkania świecie.
Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.
jeszcze : Chińska orbita Marsa odsyła obrazy z Czerwonej Planety
jeszcze : Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z NASA z powodzeniem wdrożył filtr przeciwsłoneczny
Otrzymuj najnowsze wiadomości, szczęśliwe historie, analizy, które musisz znać i nie tylko
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji