Polska jest najbardziej rozwiniętym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), a jej ekosystem startupowy szybko się rozwija, z tysiącami startupów, a także rosnącą liczbą firm venture capital (VC), akceleratorów i inkubatorów.
Tylko w tym roku na rynku poczyniono ogromne inwestycje wartościowe, w szczególności ogłoszenie we wrześniu, że platforma rezerwacji usług medycznych planista przeładunkowy Dołączył do grona jednorożca z wyceną ponad 1 miliarda dolarów, stając się pierwszą polską firmą technologiczną, której udało się osiągnąć ten wyczyn.
To „największa wiadomość roku”, Magdalena Japońska, CEO of Forum Przedsiębiorczości MIT Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), warszawski Program Akceleracji Biznesu, powiedział PYMNTS w wywiadzie. Jabłońska powiedziała, że są inne wydarzenia informacyjne – takie jak wydarzenia na polskim rynku kosmetycznym i aplikacja rezerwacyjna PC, który na początku tego roku zebrał 70 milionów dolarów w ramach finansowania serii C – wskazuje na ekscytujące czasy nadchodzące dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Czynniki napędzające rozwój firm typu start-up
Według Jabłońskiej ekosystem Polski zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich 10 lat – głównie ze względu na zmianę podejścia kraju do innowacji oraz żywe zainteresowanie, jakie rząd i duże firmy wykazują w ekosystemie startupowym ze względu na ich potencjał do tworzenia wartości dla gospodarki.
Powiedziała, że to wyjaśnia, dlaczego na rynku dostępnych jest tak wiele środków publicznych – nie wspominając o dodatkowym finansowaniu z Unii Europejskiej (UE), które jest rozdzielane na wybrane firmy w celu pobudzenia innowacji w dziedzinie badań i rozwoju (B+R). Część tych pieniędzy trafia do startupów i kapitału wysokiego ryzyka, co z kolei zapewnia start-upom finansowanie zalążkowe i opóźnione.
Ponadto w ciągu ostatnich czterech lat duże firmy zaczęły tworzyć wehikuły joint venture i angażować się w programy akceleracyjne, takie jak MIT Enterprise Forum CEE, na czele którego stoi Jabłońska. Rozpoczęty sześć lat temu program akceleracyjny jest powiązany z amerykańską instytucją edukacyjną MIT i pomaga startupom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodowej ekspansji, wykorzystując zdyscyplinowaną, 24-stopniową metodologię przedsiębiorczości zbudowaną w MIT.
Metodologia jest „kręgosłupem naszego programu” – powiedziała Jabłońska i służy do walidacji modelu biznesowego każdego start-upu, który przechodzi przez program.
dojrzały ekosystem
Jabłońska zaznaczyła, że polski ekosystem znajduje się obecnie w fazie dojrzałości, a jednym z wyzwań, przed jakim stoi, jest jego oderwanie od wysoko rozwiniętych ekosystemów, takich jak Londyn czy Berlin.
Zasypanie tej luki zajmie trochę czasu, ale powiedziała, że istnieją specyficzne cechy, które sprawiają, że ekosystem danego kraju jest wyjątkowy, takie jak bogactwo oprogramowania dla przedsiębiorstw, rozwiązań biotechnologicznych i technologicznych związanych z naukami przyrodniczymi, które pozwalają mu konkurować na tym samym poziomie. na równi z innymi. ekosystemów w regionie.
Poza Europą Środkową i Wschodnią Jabłońska powiedziała, że cały europejski ekosystem musi współpracować przy tworzeniu centralnej sieci, abyśmy się nie rozstawali i nie pracowali w silosach w różnych krajach.
Zaznaczyła, że jest to strategia przyjęta również przez Unię Europejską, zapewniająca dobrą integrację całego rynku regionalnego oraz współpracę wszystkich aktorów ekosystemu w celu wymiany informacji i stworzenia możliwości maksymalizacji potencjału regionu.
„Jest to również cel naszej organizacji” – powiedziała Jabłońska, dodając, że ich celem jest utrzymywanie lepszych kontaktów – zarówno w regionie, jak i z wysoko rozwiniętymi ekosystemami świata „w celu przyciągania pieniędzy i wzmacniania [local] Rynek kapitału wysokiego ryzyka”.
————————————
Nowe dane PYMNTS: Dokumentowanie tożsamości w gospodarce cyfrowej – grudzień 2021 r.
na:Ponad połowa amerykańskich konsumentów uważa, że metody uwierzytelniania biometrycznego są szybsze, wygodniejsze i godne zaufania niż hasła lub kody PIN – dlaczego więc używa ich mniej niż 10%? PYMNTS, we współpracy z Mitek, przeprowadził ankietę wśród ponad 2200 konsumentów, aby lepiej określić to postrzeganie w porównaniu z różnicą w użytkowaniu i zidentyfikować sposoby, w jakie firmy mogą zwiększyć wykorzystanie.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji