WARSZAWA, Polska (AP) – Ostatni fortepian Fryderyka Chopina został odnowiony i skomponowany w Paryżu przez amerykańskiego eksperta, który przywrócił mu pierwotne cechy w połowie XIX wieku.
Paul McNulty spędza dni w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, wypełniając szczeliny w płycie rezonansowej i układając struny druciane, takie jak te używane przez paryskiego fortepianmistrza Camille’a Pleila – ulubieńca Chopina – w 1848 roku.
„Jesteśmy bardzo, bardzo blisko charakteru i tożsamości tego instrumentu, kiedy zakładamy odpowiednie struny, a wszystko inne jest w bardzo dobrym stanie” – powiedział McNulty The Associated Press w czwartek.
Instrument o numerze seryjnym 14810 Pleyel udostępnił ciężko choremu już wówczas Chopinowi jesienią 1848 roku. Po śmierci Chopina w październiku 1849 roku fortepian kupiła jego szkocka uczennica i przyjaciółka Jane Stirling, który był w tym czasie ofiarował go starszej siostrze Chopina, Ludwice Jędrzejevikovej.
Fortepian przybył do Warszawy w 1850 roku – i nadal nosi czerwoną pieczęć celną Rosji, która wówczas rządziła Warszawą. Przetrwał dwie wojny światowe, w tym zniszczenie Powstania Warszawskiego z 1944 roku.
Biorąc pod uwagę pochodzenie i dobry stan maszyny, McNulty powiedział, że jest „nieoceniona”.
Urodzony w Teksasie McNulty mówi, że jest to „najlepiej zachowany fortepian na świecie”, chociaż ma bardzo ciekawą historię. Był grany, ale był dobrze traktowany przez rodzinę Chopinów i nie był wykorzystywany w wykonaniach koncertowych, także z powodu nieudanej próby remontu.
Większość splotek z drutu żelaznego zmieniła się na mocniejsze, ciaśniejsze, nowoczesne splotki podczas renowacji pod koniec lat 50., niszcząc ich ton i obciążając całą konstrukcję.
McNulty i władze muzeum wierzą, że obecne prace zbliżą go jak najbliżej głosu, który słyszał Chopin.
„Mamy nadzieję, że znowu nam zaśpiewacie” – powiedział Aleksander Laszkowski, rzecznik Instytutu Fryderyka Chopina, w którym mieści się muzeum.
„Tak więc szansa usłyszenia brzmienia fortepianu Chopina, tak jak go słyszał podczas komponowania, jest całkiem prawdopodobna” – powiedział Laskowski.
McNulty, który w ciągu ostatnich 35 lat odrestaurował i zbudował repliki setek historycznych fortepianów, mówi, że nowy dźwięk „będzie mieścił się w granicach oczekiwań twórcy”.
Narzędzie będzie służyło jako źródło do badań i prawdopodobnie jako model dla repliki, ale nie jest przeznaczone do wydajności.
Wśród kopii McNulty’ego jest fortepian Silbermanna z 1749 improwizowany przez Jana Sebastiana Bacha.
Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista muzyki klasycznej, urodził się w 1810 roku w Żeleżowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie.
Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego siostra Ludwika przywiozła jego serce do Warszawy, gdzie jego serce znajduje się w jednym z filarów kościoła św. Krzyża.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”