Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie joint venture na rynek SMR: firmy

Polskie joint venture na rynek SMR: firmy

07 grudnia 2021

Polskie firmy Synthos Green Energy i PKN Orlen podpisały umowę inwestycyjną na utworzenie spółki joint venture w celu rozmieszczenia floty reaktorów małej skali (SMR) w Polsce. Spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy skomercjalizuje mały reaktor modułowy (MMR) i technologię SMR, w szczególności BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Dzisiejsze wydarzenie informacyjne (fot. PKN Orlen)

Umowa została podpisana w obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, który powiedział, że umowa na rozwój SMR jest zgodna z planami modernizacji przemysłu, dając szansę na szybką, skuteczną i bezpieczną dekarbonizację. „Polityka klimatyczna UE zmusza nas do zmiany naszego sektora energetycznego… W przyszłości energia jądrowa będzie najbardziej stabilnym źródłem energii” – powiedział.

Dzisiejsze porozumienie pomiędzy Synthos a PKN Orlen jest następstwem porozumienia podpisanego w czerwcu i obejmuje działania obejmujące m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju odpowiednich ram prawnych, badanie potencjalnych lokalizacji reaktorów, realizację wspólnych projektów i docelowo wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem technologii w celu spełnienia potrzeby PKN Orlen Prywatne, Komunalne i Komercyjne.

„Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Mamy nadzieję, że pierwszy reaktor zostanie rozlokowany w Polsce do 2030 roku” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, zauważając, że podpisany został już list intencyjny, który określi warunki. w ramach którego Polska otrzyma pierwsze reaktory.

Dodał, że inwestycje w MMR i SMR wesprą dalszy szybki rozwój Grupy Orlen i pomogą znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla, a MMR będą „atrakcyjnym dodatkiem” do portfela energetycznego opartego na OZE i gazie ziemnym. „Szybkie rozmieszczenie małych reaktorów jądrowych pozwoli nam lepiej zbilansować nasz portfel aktywów wytwórczych i zbudować innowacyjny, niskoemisyjny sektor energetyki. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i lokalnych dostawców. Za krytyczne uważamy, aby projekty reaktorów są w 50% własnością polskich firm.”

Michel Sawau, właściciel Grupy Synthos, powiedział, że obie firmy łączą wyjątkowe relacje biznesowe, ponieważ działają zarówno w branży chemicznej, jak i petrochemicznej i współpracują ze sobą od prawie 20 lat. 30-letnia obecność GE na rynku i krajowy „mega łańcuch dostaw” to także „istotny element” procesu inwestycyjnego, dający Polsce szansę na stanie się regionalnym centrum produkcji SMR. zakres naszej pracy Współpraca obejmie teraz także energetykę jądrową. Innowacyjność jako kolejny obszar o kluczowym znaczeniu dla naszych firm i całej polskiej gospodarki.”

PKN Orlen i Synthos Green Energy będą posiadać po 50% udziałów i praw głosu we wspólnym przedsięwzięciu, co da im wspólną i równą kontrolę nad przedsięwzięciem. Powiedzieli, że akcjonariusze zamierzają ubiegać się o niezbędną zgodę organu regulacyjnego na utworzenie spółki joint venture do końca grudnia.

BWRX-300 to 300 MW chłodzony wodą SMR w cyklu naturalnym z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który stanowi podstawę projektu i certyfikacji reaktora wrzącej wody GEH ESBWR. Wcześniej w tym tygodniu Ontario Power Generation (OPG) ogłosiło wybór BWRX-300 do wdrożenia w swojej lokalizacji w Darlington w Kanadzie, gdzie, jak twierdzi, komercyjny SMR na skalę sieciową może zostać ukończony już w 2028 r.” Technologia BWRX-300 jest również ważnym katalizatorem projektów realizowanych w Polsce, ponieważ oznacza, że ​​pierwszym projektem w Polsce będzie wdrożenie NOAK (kolejny w swoim rodzaju), z projektem FOAK (pierwszym w swoim rodzaju) realizowanym w Kanadzie jako projekt referencyjny ”, powiedział BK Orlin. „Tak więc projekty w Polsce będą bazować na kanadyjskim doświadczeniu w rozwoju, przygotowaniu procesu inwestycyjnego, licencjonowaniu, budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu.”

„BWRX-300 to innowacyjny system czystej energii oparty na sprawdzonej technologii i stanowi idealne rozwiązanie do modernizacji ogromnej floty węglowej w Polsce”, powiedział John Paul, wiceprezes wykonawczy ds. energii jądrowej w GE Hitachi.

Polityka energetyczna Polski zakłada budowę od 6 do 9 gigawatów zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o wielkoskalowe wodne reaktory jądrowe ciśnieniowe, przy czym pierwsze z tych bloków zostaną uruchomione około 2033 roku.

Badania i napisane przez Global Nuclear Energy News