Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyzwanie Polski rzucone fundamentom prawnym UE zaszło „za daleko” - Michael Martin

Wyzwanie Polski rzucone fundamentom prawnym UE zaszło „za daleko” – Michael Martin

Michel Martin powiedział, że wyzwanie Polski wobec podstaw prawnych UE poszło „za daleko” i że konsekwencje są „dalekosiężne”.

Tawisz powiedział, że kwestie wynikające z niedawnego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego nadrzędność prawa UE muszą zostać rozwiązane.

Martin wygłosił uwagi podczas dwudniowego szczytu UE w Brukseli, na którym unijni politycy omawiali zasady praworządności.

„Myślę, że Polska przeszła długą drogę.

„Myślę, że jest tu pewien rodzaj choreografii” – dodał Martin.

„Traktujemy tę kwestię bardzo poważnie, nie jest to tylko kwestia prawna, to kwestia polityczna”.

Na początku tego miesiąca sąd orzekł, że polskie przepisy mają pierwszeństwo przed przepisami 27 krajów UE.

Martin powiedział, że polski premier Mateusz Morawiecki „podwaja” wyrok.

Martin powiedział, że wyzwanie było „policzkiem w twarz” dla krajów, które wsparły finansowanie Covid-19, z którego skorzystałaby Polska.

Martin dodał: „Dla nas, w Irlandii, myślę, że musi być bardzo wyraźne potwierdzenie zasad funkcjonowania Europy w zakresie nadrzędności prawa UE w zakresie ochrony praw obywateli”.

Naszym zdaniem polskie orzeczenie sądowe jest daleko idące i nie ma żadnego porównania z jakimikolwiek wcześniejszymi orzeczeniami sądów krajowych, zarówno co do istoty, jak i treści.Michael Martin

Chodzi mi o to, że o to chodzi, chodzi o ochronę praw obywateli w całej Europie.

Taki jest kontekst, ale wydaje się też, że orzeczenia sądowego wymagał Prezes Rady Ministrów i to w kontekście braku zaufania i niezawisłości sądownictwa w Polsce, biorąc pod uwagę nominacje w ostatnich latach.

„Kwestie są poważne i myślę, że w imieniu wielu państw członkowskich pojawi się chęć nie tylko przeprowadzenia dyskusji, ale także wdrożenia procesu, ponieważ problem ten został rozwiązany.

„Dla mnie to łańcuch wydarzeń dla tego samego przesłania, które otrzymaliśmy od polskiego premiera.

„Myślę, że istnieje wiele problemów, z którymi można sobie poradzić.

„Naszym zdaniem polskie orzeczenie sądowe jest daleko idące i nie ma żadnego porównania z wcześniejszymi orzeczeniami sądów krajowych, zarówno pod względem zakresu, jak i treści.

Wszyscy podpisaliśmy to jako państwa członkowskie Unii Europejskiej w zakresie jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości.

„Uważam, że jako kraj i płatnik netto wnieśliśmy znaczący wkład do Funduszu Odbudowy i Odporności, który jest przełomową decyzją Unii Europejskiej.

„Wiele krajów wahających się do tej pory nigdy nie brałoby w tym udziału, ale jest to rzeczywiście policzek dla tych krajów”.

Pierwszego dnia szczytu Taoiseach spotkał się z premierami krajów północnego Bałtyku.

Wśród nich znalazły się Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Dania i Finlandia.

Martin powiedział przywódcom politycznym, że Irlandia podziela te same wartości w wielu kwestiach, w tym zmian klimatycznych i gospodarki cyfrowej.

Przywódcy odbyli także sesję na temat cen energii, podczas której pan Martin przedstawił działania podjęte przez Irlandię w celu wsparcia grup o niskich dochodach przed skutkami wyższych cen energii.

Wyjaśnił ulgę paliwową, a także plany zwiększenia efektywności energetycznej, takie jak instalacja wsteczna.