Na cześć Miesiąca Świadomości Raka Wątroby, dr Julius Chapiro dzieli się swoimi motywacjami do leczenia pacjentów z rakiem wątroby i badania nowych metod leczenia tej choroby:
Kiedy obchodzimy Miesiąc Świadomości Raka Wątroby, co chcesz, aby nasi pacjenci i rodziny zatrzymali się i zapamiętali?
Nasi pacjenci przechodzą ogromną próbę od dnia, w którym zostali zdiagnozowani. Leczenie raka wątroby ma ogromne straty dla pacjentów i ich rodzin i ważne jest, aby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Świętując Miesiąc Świadomości Raka Wątroby, musimy zastanowić się nad tymi wyzwaniami dla naszych pacjentów i pamiętać, aby tolerować i wspierać tych, którzy stoją przed wyzwaniami. Chciałabym również zaapelować do rodzin i pacjentów, aby byli zdecydowanymi rzecznikami samych siebie w konfrontacji z opieką zdrowotną i wybranymi przez nich przedstawicielami rządu. Badania nad rakiem wątroby są mocno niedofinansowane. W związku z tym badania nad rakiem wątroby otrzymują do 5 razy więcej funduszy NIH na śmiertelność niż inne odpowiednio finansowane nowotwory, takie jak rak piersi – pomimo tego, że są najszybciej rozwijającym się nowotworem w Stanach Zjednoczonych. To wymaga szybkiej zmiany. Jako lekarze i naukowcy nie możemy tego naprawić sami i potrzebujemy pomocy naszych pacjentów i rodzin, aby zorganizować rzecznictwo w sposób prywatny i publiczny. Spraw, by Twój głos został usłyszany!
Na czym teraz skupiasz się w twoim laboratorium/badaniach?
Nasze laboratorium koncentruje się na projektowaniu nowatorskich narzędzi diagnostycznych i minimalnie inwazyjnych metod leczenia raka wątroby. Ściśle współpracujemy z inżynierami biomedycznymi i głównymi naukowcami, aby opracować nowe strategie, które pozwolą nam dostosować opiekę w bardziej spersonalizowany sposób i leczyć każdego pacjenta odpowiednim leczeniem. Stosujemy nowe technologie obrazowania molekularnego oraz narzędzia sztucznej inteligencji, aby sprostać tym potrzebom.
Czy jesteś w stanie przełożyć swoje badania na praktykę kliniczną, aby pomóc pacjentom?
Tak, nasz zespół ds. radiologii interwencyjnej prowadzi kilka trwających badań klinicznych dotyczących zastosowania nowych systemów obrazowania i kombinacji terapeutycznych u pacjentów z rakiem wątroby. Ściśle współpracujemy z naszymi kolegami z hepatologii, onkologii i chirurgii, aby zapewnić najbardziej innowacyjną opiekę tym, którzy jej najbardziej potrzebują. W związku z tym jesteśmy finansowani przez National Institutes of Health w celu zbadania biomarkerów obrazowania ilościowego, które pomagają lepiej określić odpowiedź guza u pacjentów i ostatecznie kierować ich leczeniem. Współpracujemy również z wieloma firmami oferującymi zaawansowane terapie we wspólnym wysiłku, aby krytycznie ocenić te możliwości. W przypadku naszego najbardziej innowacyjnego komponentu, narzędzi sztucznej inteligencji, kierujemy się mottem „Od kodu do łóżka” i posiadamy kilka oczekujących lub zatwierdzonych patentów technicznych.
Co najbardziej Cię ekscytuje w ciągu najbliższego lub dwóch lat?
Jestem bardzo podekscytowany szybkim rozwojem technologicznym i biofarmaceutycznym, który sprawia, że leczenie raka wątroby jest bardziej ukierunkowane i mniej inwazyjne. Możemy zaoferować zaawansowane zabiegi większej liczbie pacjentów, którzy nie kwalifikowali się do tych zabiegów jeszcze w zeszłym roku. Jednym z takich obszarów ekscytacji jest zatwierdzenie przez Food and Drug Administration wewnętrznej radioterapii analogiem itru90, który można stosować na wiele różnych sposobów. Innym obszarem wielkich innowacji jest stosowanie terapii skojarzonych, w których stosuje się zarówno małoinwazyjne podejścia oparte na obrazie, jak i celowaną immunoterapię.
Mentoring jest ważną częścią badań laboratoryjnych – jaki jest twój ulubiony sposób na zaangażowanie zespołu i uczenie się od siebie nawzajem?
Nasze laboratorium jest niezwykle zróżnicowane, a dołączają do nas studenci i naukowcy z całego świata, których łączy wspólna wizja pomocy w leczeniu raka wątroby. Lubimy wspólne zajęcia grupowe i mamy różne zajęcia towarzyskie, które wykonujemy razem co tydzień, które pomagają nam budować relacje między mentorem a uczniem. Jednocześnie otacza nas naturalna atmosfera ciekawości i niehierarchicznego uczenia się, ponieważ wszyscy bardzo troszczymy się o naukę i wprowadzamy do stołu różne zestawy talentów. Fajnie jest być w laboratorium i to jest esencja tego, kim jesteśmy.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji