Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

South32 jest faworytem do zakupu udziałów w chilijskim projekcie miedziowym

South32 wyłoniło się jako faworyt do zakupu 45 procent udziałów w dużym chilijskim projekcie miedzi, ponieważ najwięksi górnicy na świecie starają się zapewnić sobie większe dostawy tego metalu.

Firma z siedzibą w Perth może zapłacić do 2 miliardów dolarów za udział w projekcie Sierra Gorda, według osób zaznajomionych ze sprzedażą, które powiedziały, że nie ma pewności, że umowa zostanie zawarta lub że pojawi się inny oferent. South32 odmówił komentarza.

Jeśli umowa zostanie zawarta, da South32 przyczółek w największym na świecie kraju produkującym miedź Spodziewany boom popytu na metalSą używane we wszystkim, od sprzętu AGD po samochody elektryczne.

Wielcy górnicy próbują zwiększyć swoją ekspozycję na metale, w tym miedź, nikiel i kobalt, które będą potrzebne w przejściu na czystsze formy energii.

Ponieważ jednak coraz trudniej jest znaleźć duże złoża w jurysdykcjach przyjaznych dla górnictwa, szukają oni sposobu na zwiększenie produkcji tych „towarów przyszłości”.

Sumitomo Metal Mining ulokowało swój udział w Sierra Gorda rok temu. KGHM, finansowana przez państwo polska spółka wydobywcza, jest właścicielem pozostałej części projektu i prowadzi kopalnię, która w ubiegłym roku wyprodukowała blisko 150 tys. ton koncentratu miedzi.

Kopalnia odkrywkowa znajduje się na pustyni Atacama w północnym Chile, około 60 km na południowy zachód od miasta Calama. Znajduje się na wysokości 1700 metrów, a złoże zawiera wystarczającą ilość rudy, aby utrzymać ponad 20 lat wydobycia.

Analitycy i inwestorzy uważają, że najbardziej prawdopodobnym nabywcą udziałów jest Glencore, szwajcarski handlarz wydobywczymi i surowcami, ponieważ mógł wykorzystać produkcję z Sierra Gorda do zasilania pobliskiej huty Altonorte.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to drugie co do wielkości przejęcie South32, odkąd zostało ono notowane w 2015 roku po tym wydarzeniu Wyszedłem z BHPNajwiększy górnik na świecie.

READ  Były Sainsbury's mówi, że „złoty wiek” taniej żywności kończy kryzys związany z kosztami życia

W 2018 roku firma, którą prowadził Były dyrektor generalny BHP Graham Kerr, zapłacił 1,3 miliarda dolarów w gotówce za 83 procent firmy Arizona Mining Company, zajmującej się wydobyciem cynku, ołowiu i srebra.

Porozumienie pojawia się w obliczu ciągłej niepewności politycznej w Chile, gdzie w listopadzie odbędą się wybory, a w przyszłym roku po referendum w 2020 r. zmieni konstytucję z czasów Pinocheta.

Ustawodawcy dyskutują także o ustawie o podwyższeniu podatków dla firm wydobywczych, a także o ustawie ograniczającej wydobycie w pobliżu lodowców kraju. Ponad 20 miliardów dolarów w projektach górniczych wciąż czeka na pozwolenia rządowe w kraju, z łącznej kwoty 74 miliardów planowanych inwestycji górniczych.

Edgar Blanco, wiceminister górnictwa Chile, powiedział, że sprzedaż Sierra Gorda pokazuje, że inwestorzy zagraniczni są nadal zainteresowani Chile pomimo ryzyka politycznego.

„Widzieliśmy od firm, z którymi rozmawialiśmy, że istnieje zainteresowanie inwestowaniem w Chile” – powiedział we wtorek Financial Times. „Chile wciąż posiada ponad 40 procent światowych rezerw miedzi – i całą infrastrukturę, która pozwala Chile być najlepszym krajem do inwestowania w miedź”.

Ceny miedzi wzrosły w tym roku o 21 procent, aw kwietniu osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat, przekraczając 10 000 USD za tonę, ponieważ analitycy spodziewają się, że metal będzie beneficjentem wysiłków na rzecz dekarbonizacji światowej gospodarki.

Akcje South32 osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat w związku z gwałtownie rosnącymi cenami jednego z głównych towarów, aluminium, które w tym tygodniu osiągnęły najwyższy poziom od 13 lat.