Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

7 wskazówek, jak poznawać nowe smaki: ScienceAlert

7 wskazówek, jak poznawać nowe smaki: ScienceAlert

Wychodzisz na kolację z grupą przyjaciół i ktoś zamawia pizzę z anchois i oliwkami do podzielenia się, ale nienawidzisz oliwek i anchois! Czy zgadzasz się ze swoim ulubionym wyborem – Hawajami – czy milczysz?

Ta scena powtarza się codziennie na całym świecie. Niektórzy ludzie zaciekle chronią swoje osobiste gusta. Ale wielu woli poszerzać swoje podniebienie i nie musieć się wahać, gdy następnym razem ktoś z ich grupy znajomych zamówi pizzę.

Czy można wytrenować kubki smakowe, aby cieszyć się potrawami, których nigdy wcześniej nie lubiłeś, na przykład ćwicząc mięśnie na siłowni?

Co definiuje „smak”?

Smak to złożony system, który opracowaliśmy, aby pomóc nam poruszać się po środowisku. Pomaga nam wybierać żywność o wartości odżywczej i odrzucać wszystko, co może być szkodliwe.

Żywność składa się z różnych związków, w tym składników odżywczych (takich jak białka, cukry i tłuszcze) oraz… Aromat Co jest wykrywane przez czujniki w ustach i nosie. Czujniki te tworzą… Smak jedzenia.

Podczas gdy smak jest tym, co wychwytują kubki smakowe na języku, smak jest połączeniem zapachu i smaku czegoś. Oprócz tekstury, wyglądu i dźwięku, zmysły te wspólnie wpływają na Twoje preferencje żywieniowe.

border-frame=”0″ zezwolenie=”akcelerometr; automatyczne odtwarzanie; zapis do schowka; zaszyfrowane multimedia; żyroskop; obraz w obrazie; udostępnianie sieci”allowfullscreen>

Na preferencje żywieniowe wpływa wiele czynników, w tym wiek, genetyka i środowisko. Każdy z nas żyje w swoim własnym świecie zmysłów i nie ma dwóch osób, które doświadczyłyby tego samego Doświadczenie podczas jedzenia.

Preferencje żywieniowe również zmieniają się wraz z wiekiem. Badania wykazały, że u małych dzieci tak jest Naturalne preferencje Dla smaku słodko-słonego i niechęci do smaku gorzkiego. W miarę dorastania rośnie ich zdolność do lubienia gorzkich potraw.

Pojawiające się dowody wskazują, że bakterie znajdujące się w ślinie mogą również wytwarzać enzymy wpływające na smak żywności. Na przykład wykazano, że ślina powoduje wydzielanie siarkowego zapachu kalafiora. the Wytwarza się więcej siarkiTym mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko będzie cieszyć się smakiem kalafiora.

READ  Miedź może pomóc w tworzeniu wyraźniejszych obrazów MRI i poprawie diagnozy - ScienceDaily

Natura kontra natura

Zarówno genetyka, jak i środowisko odgrywają kluczową rolę w określaniu preferencji żywieniowych. Badania bliźniacze szacują, że geny mają umiarkowany wpływ na preferencje żywieniowe (od 32% do 54%, w zależności od rodzaju żywności) u dzieci, Nastolatki I dorośli.

Ponieważ jednak nasze środowisko kulturowe i żywność, na którą jesteśmy narażeni, również kształtują nasze preferencje, te rzeczy… Preferencji się uczy całkiem.

Duża część tej nauki ma miejsce w dzieciństwie, w domu i w innych miejscach, w których jemy. To nie jest nauka podręcznikowa. To nauka Poprzez doświadczenie (jedzenie), które zwykle prowadzi do zwiększonego upodobania do jedzenia – lub poprzez obserwowanie, co robią inni (modelowanie), co może budzić pozytywne lub negatywne skojarzenia.

badania Pokaż, jak wpływ środowiska na preferencje żywieniowe zmienia się pomiędzy dzieciństwem a dorosłością.

W przypadku dzieci głównym czynnikiem jest środowisko domowe, co ma sens, ponieważ żywność przygotowywana i spożywana w domu ma większy wpływ na dzieci. Czynniki środowiskowe wpływające na dorosłych i młodzież są bardziej zróżnicowane.

Proces „nabywania” smaku

Kawa i piwo to dobre przykłady gorzkich potraw, których smak ludzie „nabywają” wraz z wiekiem. Zdolność do przezwyciężenia nienawiści wynika w dużej mierze z:

  • Kontekst społeczny, w którym są konsumowane. Na przykład w wielu krajach może to być powiązane z wejściem w dorosłość.
  • Fizjologiczne działanie zawartych w nich związków – kofeiny w kawie i alkoholu w piwie. Wiele osób uważa te efekty za pożądane.

A co w przypadku nabrania smaku na potrawy, które nie dostarczają tak pożądanych uczuć, ale są dla nas dobre, np. kapusta czy tłuste ryby? Czy jest możliwość przyjęcia tych osób?

Oto kilka strategii, które mogą pomóc Ci nauczyć się cieszyć jedzeniem, którego obecnie nie lubisz:

  1. Jedz i jedz dalej. Wystarczy niewielka porcja, aby z czasem wzbudzić w sobie chęć na konkretny smak. Może minąć od 10 do 15 lub więcej prób, zanim będziesz mógł powiedzieć, że „lubisz” jedzenie.
  2. Maska goryczy Jedząc go z żywnością lub innymi składnikami zawierającymi sól lub cukier. Można na przykład połączyć gorzką rukolę ze słodkim sosem sałatkowym.
  3. Odnoś się do tego często w pozytywnym kontekście. Może to oznaczać zażycie go po uprawianiu ulubionego sportu lub z ludźmi, których kochasz. Alternatywnie możesz przyjmować go z potrawami, które już lubisz; Jeśli jest to konkretne warzywo, spróbuj połączyć je ze swoim ulubionym białkiem.
  4. Zjedz to, kiedy będziesz głodny. Kiedy jesteś głodny, będziesz bardziej skłonny zaakceptować smak, którego możesz nie docenić na pełnym żołądku.
  5. Przypomnij sobie, dlaczego chcesz cieszyć się tym jedzeniem. Być może zmieniasz swoją dietę ze względów zdrowotnych, a może przeprowadziłeś się do innego kraju i masz trudności z oswojeniem się z lokalną kuchnią. Twoje „dlaczego” pomoże Cię zmotywować.
  6. Zacznij od małych rzeczy (jeśli to możliwe). Dzieciom łatwiej jest nauczyć się lubić nową żywność, ponieważ ich smak jest mniej zakorzeniony.
  7. Pamiętaj: im więcej jedzenia kochasz, tym łatwiej jest nauczyć się kochać innych.
READ  Odkryto Centrum Kontroli Zapaleń Skóry

Zrównoważona i zróżnicowana dieta jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Wybredny Może to stać się problemem, jeśli prowadzi do niedoborów witamin i minerałów – szczególnie jeśli unikasz całych grup żywności, takich jak warzywa.

Tymczasem spożywanie zbyt wielu pysznych, ale bogatych w energię potraw może zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym otyłości.

Zrozumienie, jak kształtują się Twoje preferencje żywieniowe i jak mogą ewoluować, jest pierwszym krokiem na drodze do zdrowego odżywiania.

Mikołaj Archerpracownik naukowy w dziedzinie nauk sensorycznych, smakowych i konsumenckich, CSIRO I Astrid Pullmangłówny badacz, Grupa ds. Zdrowia Publicznego i Dobrego Samopoczucia, CSIRO

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.