Piłka nożna, wyścigi samochodowe, surfing, boks: sport jest niekwestionowanym bohaterem wielu filmów, które zapisały się w historii międzynarodowego kina. Filmy te, często oparte na wyczynach prawdziwych sportowców, wykorzystują sport jako metaforę życia, podkreślając, jak zaangażowanie i cierpienie wielkich sportowców prawie zawsze zbiega się z osobistym odkupieniem jednostki.
Z tego szczególnego gatunku filmowego możemy wyciągnąć wiele lekcji, od wartości poświęcenia, ducha zespołowego, po umiejętność radowania się z własnych i innych sukcesów. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych filmów sportowych, które każdy sportowiec powinien obejrzeć. Jeśli jesteś tak wielkim fanem sportu jak ja, nie zapomnij postawić zakładów na linku 20Bet i zarabiać na swoich zakładach.
1. Strona niewidomych (2009)
Naszą listę najlepszych filmów sportowych zaczynamy od filmu, który przyniósł Sandrze Bullock Oscara dla najlepszej aktorki za rolę Leigh Anne Tuohy: Ślepa strona. Film wyreżyserowany przez Johna Lee Hancocka, oparty na powieści Michaela Lewisa o tym samym tytule, opowiada prawdziwą historię Michaela Ohera (tu grany przez Quintona Aarona), słynnego amerykańskiego piłkarza. Blind Side śledzi jego życie, od niespokojnego okresu dojrzewania do adopcji przez zamożną rodzinę Tuohy i jego awansu na czempiona Baltimore Ravens.
2. Dziecko za milion dolarów (2004)
Wyreżyserowany, wyprodukowany i z udziałem Clinta Eastwooda, który występuje tu u boku Hilary Swank i Morgana Freemana, Million Dollar Baby osadzony jest w surowym świecie boksu. W filmie 30-letnia Maggie Fitzgerald (Swank) wdziera się do życia i siłowni menedżera boksu Frankie Dunna (Eastwood), żądając, by ją przeszkolił. Po początkowej niechęci mężczyzny przekonuje niesamowita determinacja dziewczyny, która od razu daje wielkie nadzieje. Ten uznany przez krytyków film zdobył cztery Oscary: dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera dla Eastwooda, dla najlepszej aktorki dla Swanka i dla najlepszego aktora drugoplanowego dla Freemana.
3. W każdą cholerną niedzielę (1999)
W Every Damn Sunday Olivera Stone’a występuje Al Pacino w roli Tony’ego D’Amato, staromodnego trenera piłki nożnej, który jest bardzo szanowany w branży, ale już nie ufa kierownictwu, zwłaszcza nowej szefowej Christinie Pagliacci (Cameron Diaz), której chciałbyś go wysłać do? opakowanie. Ale nie jest łatwo pozbyć się Tony’ego, uwielbianego przez jego zespół i jedynego, który potrafi kontrolować częste kryzysy graczy. Film, który podkreśla najstarsze i najbardziej brutalne aspekty tego sportu, przekształcając pole gry w prawdziwe pole bitwy.
4. Tonia (2017)
Margot Robbie znajduje się w centrum niesamowitego występu w tej biopsji zatytułowanej Tonya, która skupia się na kontrowersyjnym życiu Tonyi Harding, łyżwiarki w centrum jednego z największych skandali sportowych w historii Ameryki. Fabuła, która przeplata fragmenty wywiadów z prawdziwymi bohaterami opowieści i rekonstrukcje wydarzeń, opowiada wzloty i upadki sportowca niechcianego przez sędziów, ale z wielkim talentem: Harding była w rzeczywistości drugą kobietą, która się odważyła. wykonać potrójną oś w oficjalnych zawodach. Film w reżyserii Craiga Gillespie był nominowany do trzech Oscarów, w tym dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Allison Janney.
5. Niepokonany (2009)
Na podstawie powieści Johna Carlina Love Thy Enemy, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, Invictus skupia się na wydarzeniach, które miały miejsce podczas Mistrzostw Świata w Rugby w Afryce Południowej w 1995 roku. Nelson Mandela (Morgan Freeman), który właśnie złożył przysięgę prezydenta kraju, postanawia skupić się na zespole Springboks, złożonym z wszystkich białych i jednego czarnego gracza, a zatem będącym symbolem apartheidu, aby rozpocząć projekt zjednoczyć się z mieszkańcami RPA wokół tej samej drużyny i jej wytrwałego kapitana François Pienaar (Matt Damon).
6. Człowiek Kopciuszka – powód do walki (2005)
Jim Braddock, grany przez Russella Crowe, jest bardzo konkurencyjnym młodym mężczyzną w boksie wagi lekkiej i ciężkiej, którego kariera była jak roller coaster: po kilku zwycięstwach zostaje przyćmiony przez passę przegranych i złamaną prawą rękę. Drugą szansę dostał w czasach Wielkiego Kryzysu, kiedy szczęśliwy zbieg okoliczności pozwolił mu walczyć o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Zainspirowany prawdziwą historią Jamesa Braddocka i wyreżyserowany przez Rona Howarda, Cinderella Man – A Reason to Fight to film pełen mocy i emocji, głównie dzięki niezwykłej fizycznej obecności i ekspresji głównego aktora.
7. Skalisty (1976)
Jeśli musimy zrobić listę najlepszych filmów sportowych, nie możemy zapomnieć o Rocky, filmie z 1976 roku w reżyserii Johna G. Avildsena, który uczynił z mało znanego wówczas Sylvestra Stallone jedną z najbardziej lubianych twarzy w Hollywood. W filmie, który był tylko pierwszą częścią popularnego serialu, wystąpił Rocky Balboa (Stallone), włosko-amerykański bokser, który, nie mogąc wybić się na ringu, żyje na co dzień na przedmieściach Filadelfii. . . Dopóki nie będzie miał szansy sprawdzić się w walce z niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej Apollo Creedem (Carl Weathers). Rocky zdobył trzy Oscary: Najlepsze zdjęcia, Najlepszy reżyser i Najlepszy montaż.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu