Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

12 pianistów w finale prestiżowego konkursu chopinowskiego

Dwunastu pianistów z całego świata zostało przyjętych do finałowego etapu osiemnastej edycji prestiżowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, słynącego z inicjowania światowych karier dla zwycięzców i finalistów.

Warszawa, Polska – Dwunastu pianistów z całego świata zostało przyjętych do finału 18. edycji prestiżowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, słynącego z zapoczątkowania światowej kariery finalistów.

Na znak uznania dla kunsztu konkurentów w wykonywaniu dzieła Chopina, międzynarodowe jury przyjęło o dwóch finalistów więcej niż przewiduje regulamin.

Od poniedziałku do środy każdy z pianistów Chopina wraz z orkiestrą wystąpi przed publicznością w warszawskiej Filharmonii Narodowej, która zwykle jest zatłoczona na koncerty.

Zwycięzca zostanie ogłoszony późną środą i otrzyma złoty medal oraz nagrodę w wysokości 40 000 euro (45 000 dolarów) ufundowaną przez prezydenta RP, a także prestiżowe kontrakty nagraniowe i koncertowe. Druga nagroda to 30 000 euro (35 000 dolarów), a trzecia 20 000 euro (23 000 dolarów) oraz różne nagrody dla pozostałych finalistów, ufundowane przez polski rząd, instytucje muzyczne i osoby prywatne.

Poprzednimi zwycięzcami byli Martha Argerich i Jaric Olson ze Stanów Zjednoczonych, Polska Christian Zimmermann, Artur Blechcz i Seong Jin Cho z Korei Południowej.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1927 roku. Odbywa się zwykle co pięć lat. Obecna edycja, w której udział wzięło 87 pianistów, została przełożona na rok z powodu pandemii koronawirusa.

READ  Córka Lucy Meklemburgii pośpieszyła do szpitala po tym, jak walczyła o oddychanie

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelezowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie. Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce znajduje się w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Nie było żadnych prób w niedzielę, kiedy to odbywały się tradycyjne ceremonie upamiętniające śmierć Chopina pod Świętym Krzyżem, z muzyką „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, o której wykonanie poprosił Chopin na swoim pogrzebie.

Egzaminy można śledzić na żywo na kanale YouTube Instytutu Chopina oraz w polskiej państwowej stacji radiowej.