Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

1 na 3 kobiety ma wątpliwości co do wytycznych dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka piersi

1 na 3 kobiety ma wątpliwości co do wytycznych dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Jak wynika z ankiety opublikowanej 16 października przez Kompleksowe Centrum Onkologii Uniwersytetu Stanowego Ohio, prawie jedna trzecia kobiet czuła się zagubiona w związku z zaleceniami badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

Naukowcy pod kierownictwem lekarza Ashley Pariser odkryli, że chociaż około 93% osób rozpoznaje guzek jako objaw raka piersi, mniej niż połowa rozpoznaje inne częste objawy związane z tą chorobą.

„Mammografia to nasza pierwsza linia obrony w wykrywaniu i leczeniu raka piersi w jego najwcześniejszym, najłatwiejszym do wyleczenia stadium, ale bardzo ważne jest, aby kobiety były świadome wyglądu i dotyku tkanki piersi, aby czasami można było wprowadzić subtelne zmiany ” – stwierdził Pariser w oświadczeniu. Oświadczenie: „Jest to szybko oceniane, aby zapewnić nam największą szansę na wczesne wykrycie”.

Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach poczyniono postępy w diagnostyce i leczeniu raka piersi, choroba ta pozostaje stałym wyzwaniem dla zdrowia kobiet. Tylko w 2023 r. stowarzyszenia i organizacje medyczne zaktualizowały swoje zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka piersi, choć nie są one jednolite.

Na przykład American College of Radiology zaleca, aby wszystkie kobiety poddawały się badaniom przesiewowym pod kątem ryzyka raka piersi przed ukończeniem 25. roku życia, powtarzając jednocześnie, że kobiety powinny rozpoczynać coroczną mammografię w wieku 40 lat. Z drugiej strony amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych zaleca wykonywanie badań przesiewowych za pomocą mammografii co dwa lata, rozpoczynając w wieku 40 lat. 40 dla wszystkich kobiet, zalecenie stopnia B.

Pariser i współpracownicy starali się zebrać opinie na temat badań przesiewowych w kierunku raka piersi i ocenić wiedzę ludzi na temat objawów raka piersi. Wykorzystali przeprowadzane dwa razy w miesiącu ogólnokrajowe badanie oparte na prawdopodobieństwie i zebrali dane za pośrednictwem Internetu i telefonu w dniach 22–24 września 2023 r. na próbie 1004 respondentów. Spośród wszystkich uczestników zidentyfikowano 563 kobiety i 424 mężczyzn.

READ  Laserowy środek odstraszający owady

Zespół odkrył, że łącznie 382 uczestniczki zgodziły się w pewnym stopniu lub zdecydowanie zgodziły się z tym, że miały wątpliwości co do zalecanych wytycznych dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Spośród wszystkich respondentów 174 (30,9%) zgłosiło niejasności dotyczące wytycznych.

Zespół odkrył również, że kobiety poniżej 30. roku życia zgłaszały największy stopień dezorientacji spośród wszystkich grup wiekowych badanych w tym obszarze – 40,2% (43/107). Ponadto 31,6% kobiet (60/190) w wieku od 30 do 49 lat, 20,5% kobiet w wieku od 50 do 64 lat i 34,1% kobiet w wieku 65 lat zgłosiło powyżej, że czują się zdezorientowane w związku z zaleceniami dotyczącymi badań przesiewowych.

Badacze podali także następujące wyniki ankiety:

  • Trzydzieści jeden procent przyznało, że wciągnięty, odwrócony lub skierowany w dół sutek jest objawem raka piersi.
  • Trzydzieści dziewięć procent uznało marszczenie piersi za objaw.
  • Mniej niż połowa respondentek badania uznała utratę czucia w piersiach (41%), wgłębienia/zgrubienia skóry piersi (45%) lub wydzielinę z brodawek sutkowych (51%) jako problemy wymagające leczenia.
  • Siedemdziesiąt pięć procent kobiet i 91 procent mężczyzn uważa, że ​​nie zachoruje na raka piersi.

Jeśli chodzi o ostatni punkt danych, Pariser stwierdziła, że ​​około 1% przypadków raka piersi występuje u mężczyzn i zwykle objawiają się one zmianami w sutkach. Dodała, że ​​ważne jest, aby mężczyźni czuli się na siłach, aby zwrócić się o pomoc lekarską w przypadku niepokojących objawów, „szczególnie jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi”.

Pariser powiedziała również, że w przypadku kobiet najlepszym sposobem wczesnego wykrycia raka piersi jest wykrycie go natychmiast po zauważeniu zmiany, „najlepiej zanim w ogóle ją zauważą”.

Można zobaczyć pełne wyniki ankiety Tutaj.